Rynek w Pszczynie
391/53 z 14.03.1953; 770/67 z 20.11.1967
Pszczyński rynek jest centralnym placem miasta. Na nim oraz w jego pobliżu znajdują się najważniejsze atrakcje miasteczka. To urokliwe miejsce zachwyca pięknymi kamienicami, wieloma klimatycznymi restauracjami i kawiarenkami, stanowi główne miejsce spotkań mieszkańców i odwiedzających Pszczynę turystów. Uważane jest za jedno z najpiękniejszych założeń architektonicznych w południowej Polsce. Otaczają go starannie odrestaurowane kamieniczki z XVIII i XIX w. Granice średniowiecznego układu przestrzennego określają ulice Warowna, Piwowarska i Basztowa. Od rynku odchodzi także główny deptak miasteczka – ulica Piastowska.
Wśród najważniejszych obiektów znajdujących się na pszczyńskim rynku znajduje się z pewnością ratusz, jeden z najstarszych budynków w mieście, od początku swojego istnienia stanowiący siedzibę władz miejskich. Jego geneza sięga połowy XVII w. W 1738 r. do kamienicy dodano niedużą wieżę, na której umieszczono zegar. Podczas kolejnej przebudowy w 1861 r. dobudowano do niego piętro i powiększono znacznie budynek w głąb działki. W latach 30. XX w. dokonano natomiast gruntownej przebudowy ratusza nadając mu neorenesansowy kształt.
Drugim ważnym miejscem na pszczyńskim rynku jest kamienica „Frycówka”, która znajduje się naprzeciwko ratusza i stanowi jedną z najlepiej zachowanych kamieniczek w mieście. Ten barokowy budynek powstał w czasie odbudowy miasta po pożarze z 1748 r. Piętrowy, z facjatką z trójkątnym szczytem, ma pięcioosiową fasadę akcentowaną po bokach pilastrami, a w części środkowej – masywnymi półkolumnami, które podtrzymują wygięte belkowania.
Na szczególną uwagę zasługuje również kamienica „Stara Piekarnia”. Dzisiaj jest to nazwa funkcjonującej przy hotelu „Zamkowym” klimatycznej restauracji serwującej dania kuchni regionalnej i europejskiej. Jej doskonałe położenie, a także klimatyczne wnętrza, czynią z niej jedną z atrakcji Pszczyny. Z jej frontowych okien rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków na pszczyński rynek i zamek książąt pszczyńskich. Sam budynek zaś jest obiektem zabytkowym, kamienica pochodzi bowiem z XVIII w.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Rynek w Pszczynie został wytyczony w XIII w., przy okazji lokacji miasta. Rynek był niegdyś głównym placem targowym miasta, ale i dziś, choć targowisko przeniesiono poza stare centrum, tętni życiem. Dawniej porastały go liczne stare drzewa, ale po II wojnie światowej wszystkie zostały wycięte. Obecnie cały plac otacza szpaler młodych platanów, a na środku ustawiono replikę XIX-wiecznej studni. Latem można tu wypić dobrą kawę, a zimą – pojeździć na łyżwach na sztucznym lodowisku, które czynne jest do połowy marca.
Źródło: peuk.fiiz.pl