Tężnia solankowa w Pyskowicach
Tężnia Solankowa została wybudowana w 2018 r. i jest konstrukcją budowlaną, wykonaną z drewna iglastego, która wyposażona jest w pompę rozprowadzającą solankę po specjalnie rozmieszczonych wiciach. Tak rozlokowana solanka podlega parowaniu, wytwarzając intensywny aerozol.
Oryginalna Solanka z Zabłocia o największej na świecie zawartości jodu dochodzącej do 140 mg/litr wydobywana jest od 1892 z odwiertów „KORONA" w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie w gminie Strumień, z głęboko położonych złóż wód leczniczych jodowo-bromowych. Jest to naturalny surowiec o potwierdzonych właściwościach leczniczych przeznaczony do pielęgnacji zdrowia I urody.
Teren parku na placu Józefa Piłsudskiego zlokalizowany jest w centrum miasta pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich i Ignacego Paderewskiego. Powierzchnia działki na którym się znajduje wynosi 0,52 ha. Teren parku jest płaski i nachylony z kierunku północno-wschodniego na kierunek południowo-zachodni.
W latach 2005-2006 park został zmodernizowany, wyremontowano alejki, przebudowano dominantę, zagospodarowano tereny zielone poprzez rekultywację trawników i nasadzenie krzewów. W skład szaty roślinnej wchodzą ciekawe i cenne z punktu widzenia estetycznego i botanicznego egzemplarze drzew i krzewów. Zaliczamy do nich klony tatarskie, głogi szypułkowe, wierzby płaczące, lipy drobnolistne i inne.
W 2018 roku, w parku, w ramach II edycji Pyskowickiego Budżetu Obywatelskiego, powstała tężnia solankowa wraz z małą architekturą. Rozprowadzana za jej pomocą solanka powoduje wytwarzanie specyficznego mikroklimatu, który pomaga w leczeniu chorób układu oddechowego i wzmacnia system odpornościowy.
Dzięki tej przebudowie park odzyskał swoją świetlność i stał się miejscem spotkań oraz wypoczynku wielu mieszkańców.
Źródło: pyskowice.pl