Muzeum Regionalne w Sławkowie
A-1265/81 z 23.09.1981
Muzeum Regionalne (Dział Kultury Dawnej) w Sławkowie zostało założone przez Oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Olkuskiej (obecnie Towarzystwo Miłośników Sławkowa) i do 1976 r. mieściło się w XVIII-wiecznej karczmie ul. Rynek 2. Od 1984 r. funkcjonuje jako Dział Kultury Dawnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie.
Zbiory muzeum prezentowane są na pięciu stałych wystawach. Pierwsza z nich pod nazwą „Sławkowskie górnictwo, rzemiosło i handel” dedykowana jest górnictwu oraz architekturze Sławkowa. Prezentowane są na niej narzędzia górnicze, lampy górnicze z XVIII i początku XX w., próbki rud ołowiu i srebra, rzeźby świętych z II poł. XVII w., XIX w. i początku XX w., plany przebudowy sławkowskiego ratusza z 1905 r., plan miasta z 1823 r. oraz dokumentacja fotograficzna zabudowy Sławkowa. Druga wystawa – „W lamusie Zygmunta Glogera” – ma charakter etnograficzny. Eksponowane się na niej przedmioty codziennego użytku z XVIII, XIX i początku XX w., narzędzia rolnicze, skrzynie wianowe, stroje ludowe ziemi olkuskiej, naczynia gliniane, stare zegary i żelazka. Trzecia wystawa dotyczy badań archeologicznych prowadzonych w latach 1983–1998 przez Wojewódzkiego Konserwatora ds. Zabytków Archeologicznych w Katowicach – mgr Jacka Pierzaka, które to badania doprowadziły do odkrycia jednego z najstarszych i największych w Polsce południowej ruin zamku obronnego biskupów krakowskich, datowanego na lata 80. XIII w. Zatytułowana jest „Początki Sławkowa w świetle wykopalisk archeologicznych”. Prezentowany jest na niej dorobek badań, a także można na niej obejrzeć naczynia gliniane z II poł. XIII, XIV i XV w., groty bełtów kusz z XV w. czy kafle z XVI w. Kolejne dwie wystawy dedykowane są historii Sławkowa. Pierwsza z nich – „Fragment historii Żydów Sławkowa” – prezentuje księgi hebrajskie z XIX w., dokumenty dotyczące Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Sławkowie oraz dokumentację fotograficzną cmentarza dla Gminy Wyznaniowej Żydowskiej Sławkowa i Strzemieszyc założonego w 1907 r. Druga natomiast poświęcona jest tematyce I i II wojny światowej i nosi nazwę „Pamiątki z I i II wojny światowej”. Tutaj z kolei eksponowane są mundury wojskowe z I i II wojny światowej, manierki wojskowe, hełmy niemieckie i rosyjskie, pasiak obozowy z Oświęcimia, mydła, dokumentacja fotograficzna poległych Sławkowian oraz sztandary wojskowe – kombatanckie.
Dział Kultury Dawnej posiada także galerię, w której okresowo prezentuje twórczość artystów profesjonalnych i amatorów z regionu, spoza niego i z zagranicy. Program wystaw czasowych dostępny jest na stronie internetowej.
Źródło: peuk.fiiz.pl