Rezerwat leśny „Borek”
Dolina Pilicy jest atrakcyjnym terenem turystycznym i wypoczynkowym. Wiele tu malowniczych zakątków, pięknych krajobrazów, ale też interesujących zabytków i miejsc związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski.
Dumą gospodarzy Ziemi Koniecpolskiej są tutejsze lasy. Duże kompleksy leśne o zróżnicowanym drzewostanie doskonale nadają się do obserwacji przyrody, a także zachęcają do zbierania grzybów i jagód. Są tu również wspaniałe tereny myśliwskie.
Zgodnie z podziałem geobotanicznym tereny Koniecpola leżą w dwóch krainach: Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej i Świętokrzyskiej. Klimat na tym terenie kształtowany jest pod dominującym wpływem: wyżyn, słabym modyfikacyjnym wpływem gór i klimatu atlantyckiego. Lasy koniecpolskie położone są w zlewiskach rzek: Białki, Krztyni, Pilicy i Nidy. Teren tutaj jest równy, jedynie w części południowo - zachodniej pofałdowany, z licznymi wypiętrzeniami skalnymi. Koniecpolskie lasy charakteryzują się zróżnicowanym drzewostanem z dominującą sosną.
W pobliżu miejscowości Radoszewnica znajduje się wspaniały, naturalny kompleks leśny o urozmaiconym, wielogatunkowym drzewostanie. Jest to rezerwat Borek.
Przedmiotem ochrony jest zachowanie zróżnicowanego kompleksu leśnego z wielogatunkowym drzewostanem o cechach naturalnych.
Nazwa rezerwatu pochodzi od nazwy znajdującego się tu uroczyska. Obszar do 1944 roku należał do hrabiego Ostrowskiego. Uroczysko miało wówczas charakter parku dworskiego-miejsca spacerów i przejażdżek konnych. To spowodowało zachowanie starych drzewostanów na znacznej części rezerwatu.
Uroczysko leśne, o powierzchni 75 hektarów, położone jest wśród pól wsi Radoszewnica i Łysiny, na polodowcowych piaskach i glinach.
Flora rezerwaty składa się z ok. 230 gatunków roślin, w tym 5 ściśle chronionych (wawrzynek wilcze łyko, bluszcz pospolity, widłak jałowcowaty, podkolan biały i kukułka szerokolistna). Z gatunków rzadkich spotkać można kozłka dwupiennego.
Gatunkami lasotwórczymi w uroczysku Borek są : dęby, sosna zwyczajna oraz olsza czarna, brzoza, modrzew, grab. Najstarsze dęby mają ponad 200 lat i osiągają ponad 30 m. wysokości.
Na obszarze rezerwatu można spotkać 56 gatunki ptaków. Występują tu 200 letnie dęby mające około 30 metrów wysokości.
Rezerwat leśny Borek został utworzony 19 marca 1953 roku (Monitor Polski 1953r., nr.30, poz.386.
Źródło: peuk.fiiz.pl