Drewniany kościół pw. św. Bartłomieja w Rogach
A-580 z 21.11.1948
Kościół usytuowany jest w centrum wsi, przy drodze Rogi – Iwonicz. Jest orientowany, konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu, z wieżą o konstrukcji słupowo-ramowej. Ściany wzmocnione lisicami oszalowane są deskami z listwowaniem. Kruchta konstrukcji słupowej, zakrystia murowana z kamienia i otynkowana.
Świątynia składa się z prezbiterium na rzucie prostokąta zamkniętego od wschodu trójbocznie (przy nim od północy zakrystia), szerszej nawy na rzucie wydłużonego prostokąta oraz wieży-dzwonnicy (od zachodu).
Dachy nad nawą i prezbiterium o różnej wysokości, dwuspadowe, od wschodu prezbiterium trójpołaciowy. Na kalenicy dachu nawy sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z baniastym hełmem i latarnią zwieńczoną cebulastą kopułką. Wieża o ścianach pochyłych w wyższej części, z nadwieszoną izbicą, szalowana jest deskami z ozdobną koronką u dołu i nakryta baniastym hełmem. Nad zakrystią dach trójspadowy. Dachy kryte blachą.
We wnętrzu strop z fasetą, w zakrystii sklepienie kolebkowe na gurtach. Otwór wejściowy z prezbiterium do zakrystii zamknięty łukiem w tzw. ośli grzbiet. Boczne drzwi w nawie z wtórnie założonymi gotyckimi okuciami i kowalskim zamkiem z ok. 1600 r.
Bogate wyposażenie wnętrza, barokowe i późnobarokowe, pochodzi z XVII i XVIII w. Obejmuje m.in.: ołtarz główny z I ćw. XVIII w., dwa ołtarze boczne przy tęczy z ok. poł. XVII w., przerobione w I ćw. XVIII w., ambonę z I ćw. XVIII w. o oryginalnej formie korpusu w kształcie owocu granatu i barokową chrzcielnicę w kształcie kielicha z I ćw. XVIII w. wykonaną z czarnego marmuru. Ławki z 1756 r. zdobią malowidła wyobrażające apostołów, przedstawicieli różnych stanów i sceny z Nowego Testamentu. Późnobarokowy konfesjonał z tego samego czasu także zdobiony jest malowidłami.
Źródło: sad.podkarpackie.travel
Świątynię wzniesiono ok. 1600 r., rozbudowując ją w I ćw. XVIII w. (dotychczasową drewnianą zakrystię zastąpiono murowaną ze skarbcem na piętrze). Gruntownie przebudowany w latach 1886–88 (przedłużono nawę ku zachodowi, postawiono nową wieżę, do południowej ściany nawy dobudowano kruchtę). W 1888 r. wykonano też nową ornamentalną polichromię nawy autorstwa Michała Hornialkiewicza. Prezbiterium zyskało polichromię figuralną autorstwa Włodzimierza Lisowskiego w 1931 r.
Źródło: sad.podkarpackie.travel
Ostatnich poważnych remontów dokonano w 1908 roku:
- pokrycie dachu blachą,
- wymiana belek i nowe oszalowanie.
Oprócz kościoła parafialnego znajdował się w pobliżu kościółek św. Anny. Wspomina go dekret z wizytacji parafii w 1639 roku. Kościółek ten uważany był za kaplicę dworską. Niestety wraz z upadkiem właścicieli dworu, upadł kościółek. Z biegiem czasu rozebrany.
Wskazówki dojazdu:
Jadąc drogą nr 9 od Miejsca Piastowego w kierunku Dukli, na skrzyżowaniu dróg lokalnych Wrocanka – Rogi skręcamy w lewo w kierunku wsi Rogi. Po przejechaniu ok. 500 m docieramy przed kościół (nr 64).
Msze św.:
- w niedziele i święta o 8.00, 9.30, 11.00 i 17.00,
- w dni powszednie o19.00 (zimą o 17.00).