Drewniany kościół pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Równi

Nr w rejestrze zabytków:
A-117 z dnia 23.03.1960 r.
Historyczna nazwa: Cerkiew Opieki Matki Bożej w Równi
Data powstania obiektu: 1752 r.
Opis

Cerkiew usytuowana na wzniesieniu w centrum wsi, w pewnym oddaleniu od zabudowy wiejskiej. Wokół cerkwi nieliczne nagrobki. W pobliżu cerkwi, na pn.-zach. od niej rozciąga się nowy cmentarz. Świątynia jest orientowana.

Cerkiew jest budowlą trójdzielną, złożoną z niemal kwadratowej nawy, do której przylegają dwa pomieszczenia, także na rzutach zbliżonych do kwadratu - od zach. nieco mniejszy od nawy babiniec a od wsch. mniejsze od babińca prezbiterium. W bryle obserwujemy wyraźny podział na trzy człony, z których największy i najwyższy jest człon środkowy - nawa, nieco mniejszy i niższy - babiniec oraz człon najmniejszy - prezbiterium. Nawę przekrywa ośmioboczna kopuła o sferycznym profilu z wydatnym okapem, posadowiona na zrębowym tamburze z uskokiem/załomem, opiętym daszkiem okapowym. Czworoboczną kaplicę nad babińcem również przekrywa ośmioboczna kopuła o sferycznym profilu. Prezbiterium zwieńczone jest niewielką czworoboczną kopułą osadzoną na kwadratowej podstawie. Całą cerkiew (w połowie wysokości nawy) obiega wydatny dach okapowy.

Cerkiew drewniana, wzniesiona w konstrukcji zrębowej, posadowiona jest na niskiej podmurówce z kamienia łamanego spojonego zaprawą wapienną. Ściany w dolnej części są zwęgłowane na obłap z ostatkami stopniowo wysuwanymi. Od trzeciego do piątego wieńca ostatki są dekorowane schodkowym profilowaniem. Ostatki piątego wieńca podtrzymują płatwie obiegającego całą cerkiew gontowego daszku okapowego. Poniżej tego daszku pozostawiony jest zrąb ścian, powyżej cała cerkiew kryta jest gontem. W nawie dwa okna zamknięte łukiem odcinkowym, pozostałe - niewielkie prostokątne w tamburach kopuł nawy i prezbiterium oraz w ścianach kaplicy górnej.

We wnętrzu przestrzeń babińca i prezbiterium otwarta do nawy na całej szerokości obu tych pomieszczeń. Nawę przekrywa zrębowe sklepienie ośmiopolowe z załomem. W prezbiterium i babińcu stropy płaskie (w prezbiterium wtórny strop zasłania czteropolowe sklepienie zrębowe). Przy zach. ścianie nawy nadwieszony chór muzyczny. Pozostałości dawnego wyposażenia przechowywane są w Muzeum-Zamek w Łańcucie.

Źródło: zabytek.pl

Historia

Cerkiew zbudowana została w 1752 r. „kosztem gromadzkim”. Remontowana była w 1780 lub 1792 r. Kolejny remont obiektu przeprowadzono w 1867 r. Początkowo była cerkwią parafialną, a od reform józefińskich funkcjonowała jako świątynia filialna parafii w Ustjanowej Górnej. Od 1951 r. pozostawała opuszczona (początkowo użytkowana jako magazyn). W 1972 r. świątynia została przekazana Kościołowi rzym.-kat. Gruntowny remont dawnej cerkwi przeprowadzono w 1975 r.

Źródło: zabytek.pl

Uwagi
  • Obiekt dostępny dla zwiedzających z zewnątrz, możliwość zwiedzania wnętrza po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym - klucze do świątyni u pana E. Pelca, tel. 13 461 21 91.
  • Wskazówki dojazdu:
    Wyjeżdżając z Ustrzyk Dolnych w stronę Leska ul. 1 Maja (droga nr 84), skręcamy w lewo w ul. Przemysłową i po ok. 700 m znowu w lewo w kierunku Równi. Po ok. 2 km docieramy przed świątynię (zatrzymać się można na przycerkiewnym parkingu).
  • Msze św.
    w niedziele i święta o 10.15.
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

38-700 Równia
Tel.: 13 471 11 30
place
49.406560, 22.591667Skopiowano do schowka
N49º24'23.616", E22º35'30.001"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Architektura drewniana
Miejsce/obiekt zbudowane w przeważającej części z drewna.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Szlak Architektury Drewnianej Województwa Podkarpackiego

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.