Punkt oporu "Radoszowy" - 9. Schron bierny

Nr ewidencyjny miejsca pamięci:
32/37
Data powstania obiektu: 1938 r.
Opis

Schron bierny pełniący rolę magazynu amunicji. Został wybudowany w 1938 roku w klasie odporności "A". Obiekt dobrze zachowany wraz z wałami ziemnymi, jednakże bliskość osiedla mieszkaniowego powoduje, że systematycznie zasypywany jest śmieciami.

Źródło: fortyfikacja.pl

Historia

Miał być ostatnim z pierwotnie planowanych punktów oporu i jednocześnie najdalej wysuniętym na południe. Jego zadaniem było ochraniać centrum przemysłowego Śląska przed manewrem oskrzydlającym. Jednakże wydarzenia z lat 1938-39 spowodowały zmianę w planach obronnych w efekcie umocnienia Obszaru Warownego "Śląsk" zostały przedłużone o odcinek "Mikołów". Schrony znajdujące się w Radoszowach charakteryzują się ciekawie rozwiązanym systemem odprowadzania łusek z ckm umieszczonego w kopule lub półkopule pancernej. Specjalną rurą odprowadzane były na czołowy nasyp obiektu, gdzie znajdowała się obmurowana studzienka. Po specjalnych klamrach można było zejść na jej dno i wybierać znajdujące się tam łuski. Punkt oporu posiada umocnione koszary i dwa magazyny amunicji.

Źródło: fortyfikacja.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Łowiecka
41-707 Ruda Śląska
place
50.2494861, 18.9081Skopiowano do schowka
N50º14'58.15", E18º54'29.16"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).