Nadleśnictwo Rudy Raciborskie w Rudach

Nadleśnictwo proponuje ofertę edukacyjną:

Edukacja Leśna w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie prowadzona jest na podstawie zatwierdzonego przez Dyrektora RDLP Katowice „Programu Edukacji Leśnej Społeczeństwa na lata 2006-2015", utworzonego na podstawie Zarządzenia nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 roku. 
Podstawową formą edukacji leśnej są zajęcia z dziećmi i młodzieżą szkolną w lesie oraz w Szkółce Kontenerowej. Rocznie z naszej oferty korzysta ok. 2000 osób.

W celu rezerwacji terminu zajęć prosimy kontakt pod nr (32) 410-30-29 w. 333, a następnie przesłanie uzupełnionej karty zgłoszeniowej na adres mailowy Nadleśnictwa lub faksem: (32) 410-32-81

  1. Leśna Dydaktyczna  Ścieżka Rowerowa – powstała przy współudziale środków finansowych WFOŚiGW w Katowicach na przełomie 2002/2003 roku, składa się z 35 tablic o tematyce przyrodniczo – leśnej, a także historycznej. Biegnie przez główny kompleks leśny Nadleśnictwa (Leśnictwo Bargłówka i Borowiec) dochodząc do granic pożarzyska z 1992 roku. Długość ścieżki to 16 km.
  2. „Zielona klasa" – wybudowana w 2003 roku ze środków PFOŚiGW w Raciborzu. Jednorazowo może pomieścić 30 – 40 osób. Usytuowana jest w 2/3 długości ścieżki rowerowej.
  3. Leśna Ścieżka Dydaktyczna na terenie Leśnictwa Lubieszów w województwie opolskim.      
  4. Ścieżka przyrodniczo-leśna w Leśnictwie Stanica, w sąsiedztwie Starego Opactawa Pocysterskiego w Rudach. Utworzona jesienią 2007 r.
  5. Ścieżka edukacyjna "Szymocice"
  6. Sala multimedialna na terenie Szkółki Kontenerowej w Nędzy – utworzona w roku 2001. Jednorazowo może pomieścić około 30 osób.7. Wieża widokowa na terenie Rezerwatu Przyrody „Łężczok"Ponadto na terenie Nadleśnictwa znajduje się wiele, bardzo ciekawych miejsc, z których kilka to obszary prawnie chronione:
  • rezerwat „Łężczok" w leśnictwie Nędza,
  • rezerwat „Rozumie" w leśnictwie Baborów,
  • obszar chronionego krajobrazu „Wronin – Maciowakrze",
  • liczne pomniki przyrody.A oto pozostałe, szczególnie atrakcyjne pod względem przyrodniczo – historycznym miejsca:
  • uroczysko „Hubertus" w leśnictwie Rudy,
  • uroczysko „Orły" w leśnictwie Bargłówka,
  • uroczysko „Hugo Quelle" - źródło Hugona w leśnictwie Krasiejów,
  • uroczysko „Zwierzyniec" w leśnictwie Solarnia,
  • kapliczka leśna „Magdalenka" w leśnictwie Kotlarnia,
  • pozostałości działalności zakonu Cystersów (stawy łańcuchowe, stare groble, miejsca po wydobywaniu rud żelaza, młyny itp.),
  • kamienie upamiętniające ludzi i wydarzenia,
  • naturalne meandry rzeki Rudy. Lasy Nadleśnictwa położone są w V Śląskiej Krainie przyrodniczo – leśnej, Dzielnicy 6 Kędzierzyńsko – Rybnickiej. Część lasów położona na zachód od Odry położona jest w 3 Dzielnicy Przedgórza Sudeckiego i Płaskowyżu Głubczyckiego. Lasy położone w Dzielnicy 6 zalicza się do Mezoregionu Lasów Raciborskich, lasy położone w Dzielnicy 3 do Mezoregionu Płaskowyżu Głubczyckiego. 

Źródło: slaskie.travel

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Rogera 1
47-430 Rudy
place
50.192935, 18.448547Skopiowano do schowka
N50º11'34.566", E18º26'54.769"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.