Rezerwat przyrody Jezioro Neliwa

Rezerwat przyrody Jezioro Neliwa - neliwa panoramio
Rezerwat przyrody Jezioro Neliwa - laka za torami obok jeziora neliwa panoramio
Data powstania obiektu: 2006 r.

Rezerwat przyrody Jezioro Neliwa to wodny rezerwat utworzony na terenmie Gminy Rybno w celu zachowania i ochrony zanikającego eutroficznego jeziora Neliwa wraz z niewielkim fragmentem zlewni, zachowania krajobrazu przedmiotowego obszaru obejmującego dużą liczbę zbiorowisk roślinnych związanych z jeziorem oraz ochrony siedliska chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Rezerwat położony jest na obszarze Welskiego Parku Krajobrazowego.

Powierzchnia Jeziora Neliwa porośnięta jest roślinnością wodną – dominuje osoka aloesowata (Stratiotes aloides). Stromy brzeg o ekspozycji północnej porośnięty jest lasem klonowo-lipowym nazywanym grądem zboczowym. Z rzadszych gatunków występują tu m.in. turzyca strunowa (Carex chordorrhiza), fiołek torfowy (Viola epipsila), jezierza morska (Najas marina) i kokoryczka okółkowa (Polygonatum verticillatum). Zbiorowiska roślinne otaczające jezioro są miejscem występowania 41 gatunków ptaków, w tym 20 lęgowych.

W 2014 roku na terenie rezerwatu powstała wieża umożliwiająca obserwację tafli jeziora oraz żyjącego tam ptactwa W jej okolicach zaczyna się ścieżka dydaktyczna „Nad Neliwą” o długości około 3 km, oznakowana kolorem zielonym.

Akt powołujący: Rozp. Nr 57 z dnia 29.12.06 r. w sprawie uznania za rezerwat przyrody „Jezioro Neliwa” (Dz. Urz. Woj. Warm.-Maz. Nr 6, poz. 138 z 11.01.07 r.).

Rezerwat zajmuje powierzchnię 16,50 ha (akt powołujący podawał 16,5195 ha).

Celem powołania rezerwatu jest ochrona zanikającego eutroficznego jeziora wraz z niewielkim fragmentem zlewni, ochrona siedlisk chronionych oraz rzadkich gatunków roślin i zwierząt. P

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Leśna
13-220 Rybno
place
53.375515, 19.921190Skopiowano do schowka
N53º22'31.854", E19º55'16.284"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny