Skała Fircyk (Ryczów) - fircyk dk16 2
Skała Fircyk (Ryczów) - straszykowe skaly dk12 3
Skała Fircyk (Ryczów) - fircyk dk16
Skała Fircyk (Ryczów) - fircyk dk16 3

Fircyk – skała w grupie Straszykowych Skał w miejscowości Ryczów w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec. Straszykowe Skały należą do tzw. Ryczowskiego Mikroregionu Skałkowego. Są to tereny Wyżyny Częstochowskiej z licznymi skałami wapiennymi.

Fircyk znajduje się na niewielkiej polance, w środkowej części grupy Straszykowych Skał, w sąsiedztwie Felina i Skrzyni. Zbudowany jest z wapieni, ma pionowe lub przewieszone, połogie ściany i występują w nim takie formacje skalne jak filar, komin i zacięcie. Ma wysokość 12-15 m. Wspinacze skalni poprowadzili na nim 9 dróg wspinaczkowych o trudności V – V+ w skali trudności Kurtyki. Ściany wspinaczkowe mają wystawę zachodnią i północno-zachodnią.

* * * 

Straszykowe Skały – grupa skał w miejscowości Ryczów w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Ogrodzieniec. Są to tereny Wyżyny Częstochowskiej z licznymi skałami wapiennymi.

Straszykowe Skały wznoszą się w lesie po południowo-wschodniej stronie zabudowań wsi Ryczów, na Straszykowej Górze, będącej jednym z najwyższych wzniesień Wyżyny Częstochowskiej (500 m n.p.m.). Wspinacze skalni wyróżnili wśród nich następujące skały: Skała pod Słupem, Felin, Fircyk, Skrzynia, Weselna (w kolejności od zachodu na wschód). Poprowadzili w nich około 50 dróg wspinaczkowych o trudności II – VI.8 w skali trudności Kurtyki. Nieco niżej znajdują się jeszcze dwie dalsze skały – Dupinek i Kominowa.

Wszystkie Straszykowe Skały należą do tzw. Ryczowskiego Mikroregionu Skałkowego. Na najwyższym ich szczycie (nie będącym jednak obiektem wspinaczki skalnej) znajduje się betonowy słup.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

42-440 Ryczów
place
50.41825, 19.605944Skopiowano do schowka
N50º25'5.7", E19º36'21.398"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.