Mogiły wojenne na cmentarzu katedralnym w Sandomierzu

Przy północnym murze cmentarza, na osi głównej alei znajduje się mogiła poległych pod Pielaszowem 25-31 sierpnia 1944 roku - podczas tragicznej dla Polaków bitwy. Zlokalizowana jest w miejscu, gdzie kiedyś był cmentarz honorowy dla żołnierzy SS i Wehrmachtu z okresu II wojny światowej (po wojnie szczątki ekshumowano na teren cmentarza komunalnego).

W latach 80. XX wieku obok mogiły położono tablice upamiętniające martyrologię żołnierzy AK; dziesięć lat później Związek Sybiraków ufundował tablicę poświęconą pamięci tych, którzy zginęli w łagrach. Przed mogiłą jest niewielki placyk z betonowym ołtarzem.

Sam grób to betonowa płyta, która ma kształt prostokąta z niewielką nadstawką, na której jest betonowy krzyż z napisem: "N O W 1 komp. 1 bat. 2 pp. Leg. AK poległym pod Pielaszowem 3 sierpnia 1944", po bokach zaś betonowe płonące znicze, a poniżej siedem tablic z nazwiskami poległych i ich fotografiami. Na całej długości mogiły mieści się inskrypcja o treści: "Poległym w walce o wolność, cześć. Wiosnę ich życia zgasił wróg germański - ofiarę ich przyjął Bóg i nad Polską zorzę wolności zapalił". Z kolei po lewej stronie znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy 1 Batalionu pp Leg. AK rozstrzelanych przez Niemców w Lipniczku w lipcu 1944 roku - uczestników bitwy pod Pielaszowem. Druga tablica poświęcona jest pamięci żołnierzy z Batalionu "Swojak" poległych w bitwie z 25-31 czerwca 1944 roku. Są tu też symboliczne mogiły tych, którzy nie zostali pochowani na cmentarzach, oraz poświęcona martyrologii żołnierzy AK, a także grób poległych w walce o utrwalenie władzy ludowej.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Adama Mickiewicza
27-600 Sandomierz
place
50.6852315302357, 21.7453930391174Skopiowano do schowka
N50º41'6.834", E21º44'43.415"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.