Pomnik "Płomień nadziei" w Sandomierzu
"Płomień miłości i wiary, nadziei i czynu rozgorzał na całej polskiej ziemi i rozpalił inne narody Europy. W pewnym sensie rozświetlił on oblicze świata i rozgrzał serca wszystkich. Przez 25 lat był tłumiony, ale uwalniał się i gorzał nieustannie we wnętrzu polskich serc" - powiedział ordynariusz sandomierski Andrzej Dzięga, poświęcając 10 września pomnik "Płomień nadziei" przy Bramie Opatowskiej. Uroczystości rozpoczęła Msza święta koncelebrowana w sandomierskiej Katedrze. Biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej, Marian Zimałek, mówił o sile, jaką dał ludziom "Solidarności" Ojciec Święty Jan Paweł II. "Nie ma Solidarności bez miłości" - przypomniał słowa Ojca Świętego biskup M. Zimałek.
Po przejściu przez staromiejski Rynek, podczas uroczystej sesji Rada Miasta nadała skwerowi przy Bramie Opatowskiej imię "Solidarności". Jest to wyraz wdzięczności mieszkańców Sandomierza za odzyskaną wolność naszego narodu i wpływ wywarty na współczesną historię Polski i Europy - stwierdzono w przyjętej uchwale. Tablicę z nazwą skweru odsłonili Ligia Kurasiewicz, Maria Prochowska-Frańczak i Włodzimierz Niemczyk z sandomierskiej "S". Pomnik "Płomień nadziei", autorstwa sandomierskiego rzeźbiarza Szczepana Siudaka, odsłonili Andrzej Kaczmarek - przewodniczący Zarządu Regionu Ziemia Sandomierska NSZZ "S" oraz Krzysztof Andura i Tamara Lipiec z komitetu organizacyjnego obchodów.
Pomysłodawcą pomnika był Zenon Królikowski. Zwrócił się do burmistrza Sandomierza z propozycją, aby w mieście wznieść głaz - pomnik, upamiętniający 25. rocznicę powstania NSZZ "Solidarność". Inicjatywa ta spotkała się z zainteresowaniem i rozwinęli ją działacze sandomierskiej "Solidarności".
Źródło: pamiec.sandomierz.pl