Data powstania obiektu: ok. 1876 r.
Opis

Przy ulicy A. Mickiewicza, naprzeciw parku miejskiego stoi dworek Sobolewskich, nazywany tak od nazwiska ostatnich (i dotychczasowych) właścicieli budynku, którzy zamieszkują go od bez mała 80 lat.

To jeden z najlepiej zachowanych dworków w Sandomierzu, w niezmienionym niemalże stanie przetrwał już ponad sto dwadzieścia kilka lat.
Usytuowany w ogrodzie, nieco powyżej głównej ulicy, prezentuje się bardzo malowniczo.
Sam dworek - jak pisze Melchior Buliński w swojej Monografii - to okazały dom.
Długa ściana frontowa z czterema oknami zamykanymi na drewniane okiennice, z wysokim oszklonym gankiem o szerokich schodach ujawnia harmonię budynku. Wewnątrz duża sień prowadzi do dalszych pomieszczeń.

Na piętrze, pod wysokim dachem mieszczą się dodatkowe pokoje. Ciemne ściany kontrastują z zielenią wysokich, starych świerków.
Dworek pochodzi z 2 poł. XIX wieku. M. Buliński zapisał w swoim dziele: „...za bramą Opatowską, przy drodze do Opatowa wiodącej - Feliks Brześciański, nadzorca więzienny w roku 1876 zbudował dom drewniany, ale mocny i okazały.” Wcześniej właścicielami posesji była m.in. rodzina Stróżyńskich (w latach 1830-1862). Feliks Brześciański, nabywszy tę posesję, zbudował nowy dom z modrzewiowego drzewa sprowadzonego z Gór Świętokrzyskich. Nowi właściciele zasadzili sad i ogrodzili całość drewnianymi sztachetami. 
Sześć lat później, w 1882 r. F. Brześciański sprzedaje nieruchomość Karolinie z Tracewiczów Jasieńskiej, a następnie kolejnymi nabywcami zostają w 1901 roku Helena i Leon Patkowscy z pobliskiego Ożarowa. L. Patkowski otrzymał w Sandomierzu stanowisko lekarza powiatowego. Zamieszkiwał tu wraz z żoną i trojgiem dzieci: córkami Haliną i Zofią oraz synem Aleksandrem tylko 3 lata - do swojej tragicznej śmierci. Pani Helena Patkowska po zawarciu drugiego małżeństwa ze Stefanem Przyłęckim, sandomierskim rejentem, sprzedaje dom i przenosi się do dworku męża przy pobliskiej ul. Gołębickiej (ul. Żeromskiego, patrz dworek Rykowskich).

Nowymi właścicielami nieruchomości zostaje rodzina Ksawerego Brochwicza-Maciejewicza, który przybył do Sandomierza z Rosji. Po jego śmierci posesję przejmuje syn Józef, inżynier chemik, dyrektor cukrowni w odległym Przeworsku. Poprzedni właściciele pozostają w przyjażni z młodym inżynierem, dochodzi nawet do zaręczyn Józefa z Haliną Patkowską, które później zostają zerwane, a J. Maciejewicz sprzedaje dworek w 1909 r. ziemianinowi spod Opatowa - Antoniemu Grot-Chobrzyńskiemu, który zamieszkuje go przez czternaście lat. W roku 1923 sprzedaje go Janowi Libickiemu z Warszawy, a już w 1926 r. kolejnym nabywcą został doktor Wincenty Sobolewski. Historia tej rodziny - niezwykle ciekawa i burzliwa - warta jest odrębnej opowieści. Obecnie właścicielem dworku jest dr Piotr Sobolewski, (syn Kazimierza, a wnuk Wincentego), który pieczołowicie podtrzymuje lekarskie tradycje w rodzinie.

Literatura
  1. Szlakiem Sandomierskich Dworków, Szkolny Klub Europejski „EURO-KLUB” przy Gimnazjum nr 1 w Sandomierzu, 2004
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Adama Mickiewicza 4
27-600 Sandomierz
place
50.683222, 21.747211Skopiowano do schowka
N50º40'59.599", E21º44'49.96"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.