Dworek Sobolewskich w Sandomierzu
Przy ulicy A. Mickiewicza, naprzeciw parku miejskiego stoi dworek Sobolewskich, nazywany tak od nazwiska ostatnich (i dotychczasowych) właścicieli budynku, którzy zamieszkują go od bez mała 80 lat.
To jeden z najlepiej zachowanych dworków w Sandomierzu, w niezmienionym niemalże stanie przetrwał już ponad sto dwadzieścia kilka lat.
Usytuowany w ogrodzie, nieco powyżej głównej ulicy, prezentuje się bardzo malowniczo.
Sam dworek - jak pisze Melchior Buliński w swojej Monografii - to okazały dom.
Długa ściana frontowa z czterema oknami zamykanymi na drewniane okiennice, z wysokim oszklonym gankiem o szerokich schodach ujawnia harmonię budynku. Wewnątrz duża sień prowadzi do dalszych pomieszczeń.
Na piętrze, pod wysokim dachem mieszczą się dodatkowe pokoje. Ciemne ściany kontrastują z zielenią wysokich, starych świerków.
Dworek pochodzi z 2 poł. XIX wieku. M. Buliński zapisał w swoim dziele: „...za bramą Opatowską, przy drodze do Opatowa wiodącej - Feliks Brześciański, nadzorca więzienny w roku 1876 zbudował dom drewniany, ale mocny i okazały.” Wcześniej właścicielami posesji była m.in. rodzina Stróżyńskich (w latach 1830-1862). Feliks Brześciański, nabywszy tę posesję, zbudował nowy dom z modrzewiowego drzewa sprowadzonego z Gór Świętokrzyskich. Nowi właściciele zasadzili sad i ogrodzili całość drewnianymi sztachetami.
Sześć lat później, w 1882 r. F. Brześciański sprzedaje nieruchomość Karolinie z Tracewiczów Jasieńskiej, a następnie kolejnymi nabywcami zostają w 1901 roku Helena i Leon Patkowscy z pobliskiego Ożarowa. L. Patkowski otrzymał w Sandomierzu stanowisko lekarza powiatowego. Zamieszkiwał tu wraz z żoną i trojgiem dzieci: córkami Haliną i Zofią oraz synem Aleksandrem tylko 3 lata - do swojej tragicznej śmierci. Pani Helena Patkowska po zawarciu drugiego małżeństwa ze Stefanem Przyłęckim, sandomierskim rejentem, sprzedaje dom i przenosi się do dworku męża przy pobliskiej ul. Gołębickiej (ul. Żeromskiego, patrz dworek Rykowskich).
Nowymi właścicielami nieruchomości zostaje rodzina Ksawerego Brochwicza-Maciejewicza, który przybył do Sandomierza z Rosji. Po jego śmierci posesję przejmuje syn Józef, inżynier chemik, dyrektor cukrowni w odległym Przeworsku. Poprzedni właściciele pozostają w przyjażni z młodym inżynierem, dochodzi nawet do zaręczyn Józefa z Haliną Patkowską, które później zostają zerwane, a J. Maciejewicz sprzedaje dworek w 1909 r. ziemianinowi spod Opatowa - Antoniemu Grot-Chobrzyńskiemu, który zamieszkuje go przez czternaście lat. W roku 1923 sprzedaje go Janowi Libickiemu z Warszawy, a już w 1926 r. kolejnym nabywcą został doktor Wincenty Sobolewski. Historia tej rodziny - niezwykle ciekawa i burzliwa - warta jest odrębnej opowieści. Obecnie właścicielem dworku jest dr Piotr Sobolewski, (syn Kazimierza, a wnuk Wincentego), który pieczołowicie podtrzymuje lekarskie tradycje w rodzinie.
- Szlakiem Sandomierskich Dworków, Szkolny Klub Europejski „EURO-KLUB” przy Gimnazjum nr 1 w Sandomierzu, 2004