Pozostałości po pomniku "Cara oswobodziciela" w Sandomierzu

Data powstania obiektu: XIX w.

Na sandomierskim rynku, na zachodniej pierzei w roku 1865 postawiono neogotycki pomnik w kształcie wieży z krzyżem na górze. Po stłumieniu powstania styczniowego naczelnicy i komisarze wymusili na ten cel składki od okolicznych włościan. Na cokole widniał napis w języku rosyjskim: "Jego Carskiej, Królewskiej Mości Aleksandrowi II, Monarsze, Carowi Wszechrusi, Królowi Polskiemu, Oswobodzicielowi Chłopów. Wdzięczni Włościanie Sandomierskiego Powiatu na pamiątkę 19 lutego 1864 roku".

Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku na terenie dawnej Kongresówki pozostało wiele takich obiektów. Część z nich, jako niewątpliwie dzieła sztuki, doczekała się zmiany swego przeznaczenia, a sandomierska „ruska figura” - jak nazywano pomnik cara - pomimo wieloletnich dyskusji doczekała się rozbiórki w kwietniu 1928 roku. Dwa elementy pomnika są obecnie eksponowane przy furcie w ogrodzeniu Muzeum Diecezjalnego mieszczącym się w Domu Długosza.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Jana Długosza 9
27-600 Sandomierz
place
50.677026, 21.750458Skopiowano do schowka
N50º40'37.294", E21º45'1.649"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.