Hala Kucałowa – dawna hala pasterska znajdująca się w Paśmie Policy w Beskidzie Żywieckim. Jej nazwa pochodzi od nazwiska właściciela (Kucała). Obejmuje północno-zachodnie, opadające do doliny Skawicy stoki Kucałowej Przełęczy oraz kopiaste wzniesienie Kociej Łapy. Stoki południowo-wschodnie należą do hali Sidzińskie Pasionki. Na tabliczkach szlaków turystycznych i czasami w literaturze turystycznej obydwie te hale nazywane są Halą Krupową. Jest to nazwa błędna, utworzona omyłkowo, właściwa Hala Krupowa znajduje się bowiem na południowych stokach pobliskiej Okrąglicy.

Ponieważ obydwie te hale (Kucałowa i Sidzińskie Pasionki) łączą się z sobą na grzbiecie, czasami nazywane są od większej z nich wspólną nazwą jako Hala Kucałowa. Obydwie były wypasane aż do lat 80. XX wieku. Stały na nich szałasy pasterskie, a na przełomie lat 70. i 80. XX wieku również drewniana bacówka -kaplica, wybudowana przez górali nielegalnie,wbrew ówczesnej władzy. Spłonęła. Po zaprzestaniu wypasu zaczyna się na halach naturalna sukcesja wtórna, początkowym etapem której jest zarastanie ich borówczyskami. Hala Kucałowa jest dobrym punktem widokowym. Panorama widokowa obejmuje Pasmo Jałowieckie i dolinę Skawicy, Beskid Makowski, Gorce i Tatry. Znajduje się na niej węzeł szlaków turystycznych.

Szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny czerwony Główny Szlak Beskidzki: Przełęcz Krowiarki – Polica – Kucałowa Przełęcz – Bystra Podhalańska:
    • z Krowiarek 2;50 h, ↓ 2:40 h
    • z Bystrej 4:05 h., ↓ 3:30 h
  • szlak turystyczny zielony PKS Sidzina Dom Dziecka – Hala Krupowa – Kucałowa Przełęcz. 3:30 h, ↓ 2:45 h
  • szlak turystyczny niebieski Skawica – Sucha Góra – Kucałowa Przełęcz. 2:30 h, ↓ 2 h
  • szlak turystyczny żółty Juszczyn – Kucałowa Przełęcz. 4:30 h, ↓ 3:35 h
  • szlak turystyczny czarny Sidzina (Wielka Polana) – schronisko PTTK na Hali Krupowej. 1:15 h, ↓ 1 h
  • szlak turystyczny zielony Zawoja Centrum – Sidzina:
    • z Zawoi 3.20 h, ↓ 2:35 h
    • z Sidziny – Dom Dziecka 2;25 h, ↓ 2 h

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

34-236 Sidzina
place
49.628500, 19.645364Skopiowano do schowka
N49º37'42.6", E19º38'43.31"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.