Grupy obiektów:Beskid Żywiecko-Orawski

Rezerwat na Policy im. prof. Zenona Klemensiewicza

Data powstania obiektu: 1972 r.
Opis

Rezerwat na Policy im. prof. Zenona Klemensiewicza – leśny rezerwat przyrody na północnym stoku Policy (Pasmo Babiogórskie, Beskid Żywiecki).

Rezerwat obejmuje 58,73 ha wysokogórskiego boru świerkowego zachowanego w stanie naturalnym. Położony jest na wysokości od 1200 do 1369 m n.p.m. W rezerwacie występują następujące gatunki roślin chronionych: liczydło górskie, tojad mocny, parzydło leśne, omieg górski, zarzyczka górska, wawrzynek wilczełyko, widłak wroniec, widłak jałowcowaty, goryczka trojeściowa, pierwiosnek wyniosły, kosodrzewina i limba. Spośród ptaków występujących tutaj najbardziej interesujące są głuszec i dzięcioł trójpalczasty. Stwierdzono również występowanie sichrawy karpackiej, endemicznego dla Karpat gatunku chrząszcza.

Nazwany na cześć profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego Zenona Klemensiewicza, językoznawcy i pedagoga, który zginął 2 kwietnia 1969 w katastrofie lotniczej na północnym stoku Policy.

Przez rezerwat przechodzi zielony szlak turystyczny do centrum Zawoi.

Rezerwat leży w gminie Zawoja, w powiecie suskim, w województwie małopolskim, w całości na terenie leśnictwa Skawica (nadleśnictwo Sucha). Przylega do rezerwatu przyrody Na Policy, utworzonego w 1998.

Rezerwat wchodzi w skład dwóch obszarów Natura 2000: ostoi ptasiej PLB 120006 „Pasmo Policy” oraz ostoi siedliskowej – PLH 120012 „Na Policy”.

Źródło: wikipedia.pl

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 5 dni temu

Dane teleadresowe

34-222 Zawoja
place
49.625648, 19.620939Skopiowano do schowka
N49º37'32.333", E19º37'15.38"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Beskid Żywiecko-Orawski

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.