Kaplica Matki Bożej Opiekunki Turystów na Okrąglicy
Kaplica znajduje się w Beskidzie Żywieckim pod szczytem Okrąglicy o wysokości 1239 metrów n.p.m., tuż przy czerwonym szlaku z Hali Krupowej, niedaleko schroniska i szlaku ostatniej górskiej wycieczki kardynała Karola Wojtyły przed wyborem na papieża.
Historia kaplicy sięga lat 60. XX wieku. Do jej powstania przyczynił się ksiądz kanonik Józef Długopolski, proboszcz Sidziny w latach 1966–1971. Należąca do niego mała bacówka na Hali Krupowej była schroniskiem i miejscem wypoczynku dla turystów i baców, a z czasem dla mieszkańców okolicy stała się kaplicą. Spaloną w 1968 roku, mimo wielu trudności organizacyjnych i finansowych odbudowano w 1987 roku, według projektu Jacka Jemielity. W 1989 roku poświęcił ją ksiądz biskup Jan Szkodoń.
To pięknie wkomponowana w las kaplica w formie drewnianego szałasu pasterskiego z widokiem na góry, od niedawna oszpeconego masztem stacji przekaźnikowej. W jej wnętrzu znajdują się epitafia upamiętniające zmarłych ludzi gór, 14 płaskorzeźbionych stacji Męki Pańskiej wykonanych przez kilku artystów, kapliczka Matki Bożej Częstochowskiej, figura Ukrzyżowania oraz symbol Jubileuszu Roku 2000 i replika Krajoznawczej Odznaki, dzieła Andrzeja Marii Witkowskiego. Piaskowcowy ołtarz z płaskorzeźbami ewangelistów, autorstwa Jana Stokłosy, oraz kilka kamiennych elementów przeniesiono z kaplicy świętego Marcina w Bystrej Podhalańskiej. Zdzisław Słonina wykonał rzeźbę Matki Bożej z Dzieciątkiem Opiekunki Turystów i repliki drewnianych odznak PTTK i GOPR, zamontowanych na belce szczytowej.
Kaplica jest miejscem spotkań i modlitwy turystów. Letni sezon turystyczny kończy msza odprawiana w niej w pierwszą niedzielę października o godzinie 12.00, gdy na Hali Krupowej odbywa się Zlot Turystów Górskich. W kaplicy msze odprawiają też księża wędrujący Szlakiem Papieskim lub prowadzący grupy.
Źródło: visitmalopolska.pl