Gościniec "Perła Zachodu" w Dolinie Bobru
Gościniec „Perła Zachodu” to dawne górskie schronisko turystyczne Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego z ponad 85-letnią historią, malowniczo usytuowane tuż nad krawędzią stromego urwiska będącego jednocześnie linią brzegową jeziora Modre. Obecnie obiekt ten funkcjonuje jako gościniec, położony na Pogórzu Izerskim, na terenie wsi Siedlęcin nad Jeziorem Modrym. Z tarasu oraz wieży widokowej Gościńca "Perła Zachodu" rozpościera się ujmująca panorama jeziora z mostkiem i otaczającymi go skałkami.
Gościniec "Perła Zachodu" (do 1945 Turmsteinbaude) położony jest na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, wznosi się na wysokości 320 metrów na stromym, urwistym brzegu. Poniżej gościńca znajdują się skałki, które jeszcze do 1945 roku stanowiły pomnik przyrody. Urokliwe miejsce przyciąga swoim klimatem turystów i koneserów dobrego jedzenia. Przy gościńcu na jeziorze znajduje się kładka nad Bobrem, która można przejść na druga stronę jeziora. Doskonałe miejsce dla turystów pieszych i rowerowych.
Obecnie gościniec "Perła Zachodu" wraz ze znaczną poprawą sytuacji ekologicznej obiekt zdobywa popularność. Związane jest to również z wyremontowaniem i rozbudową sieci szlaków rowerowych w Dolinie Bobru. Od strony Jeleniej Góry do "Perły Zachodu" prowadzi niebieski szlak rowerowy, wzdłuż rzeki Bóbr. Wiedzie on dalej do Siedlęcina i w kierunku Bolesławca. Od strony Siedlęcina możliwy jest dojazd do samochodem.
Obiekt dysponuje bazą noclegową dla 26 osób, restauracją, świetlicą oraz bezpłatnym parkingiem. Czynny jest cały rok. Organizowane są w nim również imprezy okolicznościowe.
Przy gościńcu funkcjonuje wieża widokowa, jednak na codzień nie jest dostępna do zwiedzania.
Źródło: wikipedia.pl / jezowsudecki.pl
Budynek powstał w 1927 jako gospoda Turmsteinbaude. Działalność schroniska po II wojnie światowej zainaugurowano 8 kwietnia 1950. Obiekt należący do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego początkowo był bardzo popularny, później praktycznie nieodwiedzany z powodu zanieczyszczenia rzeki Bóbr, której skażone wody doprowadziły do nazwania przez okolicznych mieszkańców i turystów schroniska „Perłą Smrodu”.
Źródło: wikipedia.pl