Kościół pw. św. Mikołaja w Siedlęcinie

Nr w rejestrze zabytków:
A/2092/1419 z 23.09.1965
Data powstania obiektu: XIV w.
Opis

Kościół pw. św. Mikołaja w Siedlęcinie to rzymskokatolicki kościół parafialny usytuowana na cmentarzu o zarysie nieregularnego wieloboku otoczonego kamiennym murem. Jest to budowla orientowana (wejście od strony południowej), murowana, jednonawowa z węższym dwuspadowym prezbiterium i kwadratową wieżą od zachodu. Sklepienie krzyżowe na pełnym łuku bez żeber spływa na pilastry z profilowanym gzymsem. Do nawy prezbiterium otwiera się łukiem tęczy. Przestrzeń prostokątnej nawy przykrywa drewniany strop podzielony listwami na kwadratowe pola. Kaplice przykrywa sklepienie kolebkowe ze spłaszczonymi lunetami. W ścianie południowej zachowały się dwa późnogotyckie ostrołukowe portale z XIV wieku z drewnianymi drzwiami, których okucia pochodzą z czasów późnego średniowiecza.

Kościół św. Mikołaja w Siedlęcinie wyposażono dość skromne. Barokowy ołtarz główny jest polichromowany i częściowo złocony. Dwie kolumny wspierają przerwany barokowy naczółek, równocześnie flankuje nowy, współczesny obraz. Pierwotny znajduje się w dawnym zborze ewangelickim. Przy kolumnach stoją dwie figury świętych. Obramujący ołtarz ażurowy ornament roślinny tworzy boczne skrzydło ołtarza. Ołtarz jest wotywną fundacją ówczesnego proboszcza z 1696 roku. Najcenniejszym, a zarazem najstarszym elementem wystroju jest krucyfiks umieszczony w kaplicy z naturalnej wielkości postacią Chrystusa, najprawdopodobniej wykonany w lokalnym warsztacie około roku 1500. Prospekt organowy pochodzi z końca XVIII wieku i znajduje się na drewnianej emporze z malowaną balustradą z tego samego okresu. W prezbiterium po lewej stronie umieszczone jest renesansowe epitafium z ok. 1570 roku z całopostaciowym przedstawicielem pary małżeńskiej von Nimptschów. Wśród herbów znajdują się m.in. herby Świnków i Redernów.

Źródło: wikipedia.pl / jezowsudecki.pl

Historia

Kościół pw. św. Mikołaja w Siedlęcinie został wzniesiony zapewne w pocz. XIV w., choć wzmiankowany dopiero w 1399, przebudowany w XVII i XVIII w. i wielokrotnie remontowany, m.in. w latach 1915 i 1958. Gotycki, orientowany, murowany, jednonawowy z dwuprzęsłowym prezbiterium nakrytym sklepieniem krzyżowym, wieża na osi korpusu zakończona drewnianym gankiem i oktagonalnym hełmem. Dachy dwuspadowe, w elewacjach dwa ostrołukowe portale z okutymi drzwiami, od północy kaplica sklepiona kolebą z lunetami. We wnętrzu zachowały się dwa ostrołukowe portale z okuciami na drewnianych drzwiach, barokowy ołtarz główny z 1696 r., dwa ołtarze boczne z XVIII w., ambona, prospekt z organami z końca XVIII w., w kaplicy krucyfiks z około 1500.

Źródło: wikipedia.pl

Msze Święte

Msze Święte w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Siedlęcinie:

  • w dni powszednie: 18:00
Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Długa 22
58-522 Siedlęcin
place
50.9358858308817, 15.6866880489349Skopiowano do schowka
N50º56'9.189", E15º41'12.077"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki
Pogórze Izerskie

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.