Diabelski kamień w Sierakowie Śląskim
Głaz znajduje się na pograniczu województwa śląskiego oraz opolskiego. Widoczny jest on jednak z leśnej drogi, która znajduje się pomiędzy gminami Ciasna i Olesno. W tym momencie głaz uznaje się za pomnik przyrody. Istnieje jednak kilka legend i podobno niewyjaśnionych wydarzeń. Pośród miejscowej ludności do dzisiaj żywe są porzekadła różnego rodzaju. Najbardziej znane jest jednak podane, które podaje, że kamień ten został rzucony przez samego szatana. Szatan został doprowadzony do wściekłości, ponieważ dowiedział się o wybudowaniu nowego kościoła parafialnego świętego Piotra i Pawła. Podobno diabeł celował wprost w kościół. Jednak czujne ręce opaczności sprawiły, że nie udało mu się zniszczyć kościoła. Spudłował i strącił skałę w lesie kilka metrów od kościoła. Co ciekawe, skała z roku na rok zatapia się coraz bardziej w ziemi i tym samym mówi się także o tym, że wraca ona na swoje miejsce, czyli do piekła. Dzisiaj nie jesteśmy w stanie za bardzo nawet stwierdzić skąd ona się tam wzięła i jakie faktycznie ma pochodzenie. Kiedyś próbowano także ten głaz odkopać, jednak próba zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ nie można było się dokopać do końca skały. Mówi się też, że ten głaz jest bramą do piekieł. Zapada się coraz głębiej, a w momencie, gdy zapadnie się zupełnie to otworzą się bramy piekła. Do tego kamienia można dojechać trasą rowerową nr „415Z”. Biegnie ona właśnie z Sierakowa Śląskiego.
Istnieje także kilka innych legend dotyczących tego głazu. Podobno w momencie, w którym budowany był kościół św. Piotra i Pawła, diabeł bardzo się zdenerwował, ponieważ na ziemi powstawało coraz więcej kościołów, co świadczyło o umocnieniu wiary ludzi. Rzucił więc kamień z góry św. Anny z nadzieją, że zburzy nowo powstały kościół. Diabeł miał jednak zbyt mało siły i kamień spadł w to miejsce, gdzie znajduje się dzisiaj.
Inne podanie mówi, że w miejscu, w którym dzisiaj znajduje się ten kamień, kiedyś biegał sobie beztrosko Diabeł. Bóg chcą usunąć całe zło, zdecydował się na zrzucenie z nieba kamienia, by zabić diabła.
Źródło: sierakowslaski.com.pl