Kościół pw. św. Jakuba w Simoradzu

Nr w rejestrze zabytków:
170/60 z 06.03.1960; A-308/78 z 21.04.1978
Data powstania obiektu: XV w.
Opis
Murowaną świątynię wzniesiono ok. XV w. W 1842 r. została rozbudowana, a następnie kilkakrotnie remontowana w XX w. W okresie reformacji w XVI–XVII w. kościół był w posiadaniu protestantów, którzy zwrócili go katolikom w 1654 r.

Kościół pw. św. Jakuba jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu skoczowskiego należącego do diecezji bielsko-żywieckiej.

Wybudowany w stylu gotyckim, z neogotycką wieżą, orientowany kościół pw. św. Jakuba kryje w swoim wnętrzu kilka cennych zabytków sztuki sakralnej. W prezbiterium (znacznie niższym od masywnej, kamiennej nawy kościoła) znajduje się wnęka zamknięta kratą (prawdopodobnie pozostałość po dawnym sakramentarium). Portal do zakrystii jest kamienny, również gotycki i pochodzi z XV w.

W barokowym XVIII-wiecznym ołtarzu głównym centralne miejsce zajmuje duży obraz przedstawiający patrona – św. Jakuba Apostoła, zaś w zwieńczeniu zdobi go mniejsze malowidło z wizerunkiem św. Jana Nepomucena. Ponadto w ołtarzu stoją późnobarokowe figury Matki Bożej z Dzieciątkiem, św. Barbary i św. Jana Chrzciciela. Prawy ołtarz boczny został poświęcony Matce Bożej, natomiast w lewym znajduje się obraz z 1764 r. ze sceną Nawrócenia św. Pawła, będący dziełem Kacpra Ociepki. Przed obrazem umieszczono gipsową figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ponadto we wnętrzu świątyni na uwagę zasługują:

  • pochodząca z XVIII w. rokokowo-klasycystyczna ambona, zdobiona w podniebiu baldachimu płaskorzeźbą gołębicy – symbolu Ducha Świętego;
  • barokowe, XVIII-wieczne organy;
  • malowidła ukazujące stacje Męki Pańskiej, znajdujące się na ścianach nawy głównej, pochodzące z przełomu XVIII/XIX w.;
  • znajdujące się pod ołtarzem w prezbiterium kamienne płyty nagrobne z napisami w języku staromorawskim.

Wokół kościoła znajduje się cmentarz parafialny z najstarszymi grobowcami z początku XX w.

W 2010 r. simoradzki kościół dostąpił wielkiego zaszczytu, został bowiem ogłoszony „Jubileuszowym” kościołem św. Jakuba Apostoła, co wiąże się nie tylko z prestiżem, ale także duchową korzyścią dla parafian, gości i turystów.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Parafia pw. św. Jakuba w Simoradzu jest jedną z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim. Pierwsza o niej wzmianka pochodzi z 1286 r., co oznacza, iż musiała ona istnieć już wcześniej. Potwierdzenie wiadomości o istnieniu parafii znajduje się również m.in. w księdze fundacyjnej biskupstwa wrocławskiego z 1305 r. Z protokołów wizytacyjnych z XVII w. wynika, że Simoradz był parafią filialną kościoła pw. św. Małgorzaty w Dębowcu. Wydaje się jednak, iż do poł. XV w. stanowił on samodzielną parafię, która utraciła swoją niezależność z uwagi na wielkość osady, a także rozprzestrzeniające się w tych okolicach bardzo mocno wpływy reformatów. Prawdopodobnie już od średniowiecza do parafii, poza osadą Simoradz, należała jeszcze jedna osada – Iskrzyczyn, i tak jest również w czasach współczesnych. Jeśli chodzi o przynależność diecezjalną Simoradza, znajdował się on na terenie diecezji wrocławskiej archidekanatu opolskiego, dekanatu cieszyńskiego.

Pierwotna świątynia wzniesiona została prawdopodobnie w XIII w. Tak jak obecnie, była murowana i posiadała osobną dzwonnicę. Obecna, murowana świątynia została wzniesiona ok. XV w., a w 1842 r. znacznie rozbudowana, a następnie kilkakrotnie remontowana w XX w.

W okresie reformacji znajdowała się, podobnie jak wiele innych katolickich świątyń, w posiadaniu protestantów, którzy zwrócili go prawowitym właścicielom na mocy rozporządzenia władz lokalnych dopiero w 1654 r. Zaraz potem kościół przyłączono do parafii w pobliskim Dębowcu. W latach późniejszych był też filią parafii w Skoczowie. Po drugiej wojnie światowej utworzono w 1966 r. lokalię, a 27 grudnia 1980 r. reerygowano samodzielną parafię św. Jakuba w Simoradzu.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Sporotwa 1
43-430 Simoradz
place
49.811411, 18.761880Skopiowano do schowka
N49º48'41.08", E18º45'42.768"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.