Dwór Korabniki Skawina
A-466 z 18.01.1982
Ten XVI-wieczny renesansowy dwór obronny w Korabnikach otoczony sześciohektarowym parkiem znajduje się w Skawinie pod Krakowem. Został wybudowany przez Pawła Korytko w latach 1540–1580. Swój obecny wygląd zyskał po przebudowie w XIX wieku. Wówczas obiekt został ujednolicony stylistycznie.
Pierwotny dwór wieżowy, czyli kamienica, wybudowany został na planie zbliżonym do kwadratu. Na parterze cztery przesklepione kolebkowo pomieszczenia, na piętrze cztery pokoje. Podczas dobudowy wschodniej części w latach 80. XIX w. dawny dom został stylistycznie ujednolicony z nową częścią. Nakryty dachem łamanym z okapami. W otoczeniu zadbany park.
W posiadłości bywali na zaproszenie ówczesnego gospodarza Edwarda Brudzewskiego (polski ziemianin, uczestnik powstania styczniowego), czołowi młodopolscy artyści ze Stanisławem Wyspiańskim na czele. Wokół dworu rozciąga się piękny naturalistyczny park krajobrazowy. Znajdują się tu zabytkowe graby, modrzewie i dęby. Jeden z nich to ponad 600-letni dąb (uschnięty z zakonserwowanym pniem) nazwany na pamiątkę częstych odwiedzin autora „Wesela” - „Dębem Wyspiańskiego”. W skład całego kompleksu wchodzi: dwór, park, spichlerz, stodoła, stajnie oraz młyn. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków województwa małopolskiego.
Źródło: visitmalopolska.pl / wikipedia.pl
Dwór wybudowany prawdopodobnie w połowie XVI w. dla Piotra Korytki herbu Jelita, łożnego królowej. W 1585 właścicielem Korabnik był Andrzej Sapieha, następnie od połowy XVII w. rodzina Waxmanów. W 1855 majątek był współwłasnością lub dzielił się na trzy części: Jakuba Starowieyskiego, Apolonii Milewskiej i Michała Waxmana. W latach 80. XIX w. posiadłość zakupił Edward Brudzewski i z jego inicjatywy budynek został powiększony o część wschodnią. W późnych latach 20. XX w. właścicielem był Bolesław Miączyński.
Źródło: wikipedia.pl