Kościół pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu

Nr w rejestrze zabytków:
A-605/89 z 03.11.1989; A-625/89 z 03.11.1989
Data powstania obiektu: 1842–1853 r.
Opis
Kościół wybudowano wg planu Loureta w latach 1842–1853 na gruncie należącym do fundacji szpitala. Świątynia zbudowana jest z kamienia, piaskowca, a sklepienie z cegły. W ołtarzu głównym, wykonanym z drewna, znajduje się obraz św. Jana Chrzciciela.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która położona jest na terenie dekanatu Sucha Beskidzka należącego do archidiecezji krakowskiej.

Zbudowany w poł. XIX w. wg planu budowniczego Loureta przez budowniczego bielskiego Appela kościół składa się z nawy głównej, dwóch naw bocznych i przedsionka. Świątynię wzniesiono z kamienia i piaskowca, sklepienia natomiast wykonano z cegły. W pięknym drewnianym ołtarzu znajduje się obraz patrona – św. Jana Chrzciciela. W kościele są jeszcze trzy ołtarze boczne, poświęcone: Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i św. Katarzynie, Matce Boskiej Różańcowej i św. Aleksandrowi.

W odległości ok. 3 km od kościoła parafialnego znajduje się kościół pw. Najświętszej Maryi Panny – sanktuarium na Jasnej Górce z łaskami słynącym obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Historia pielgrzymowania w to miejsce sięga jeszcze XV w.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Początki osadnictwa na terenie dzisiejszego Ślemienia sięgają XIII w. W XV w. jego właścicielami była rodzina  Skrzyńskich herbu „Łabędź”. Po nich dziedzicami zostali Szaszowscy z Gierałtowic. W 1545 r. Hieronim Noskowski herbu Szaszor sprzedał Gilowice i Ślemień braciom Janowi i Wawrzyńcowi rodu Komorowskich herbu Korczak. Na przełomie XVI i XVII w. do Ślemienia i okolicznych wsi na Żywiecczyźnie napłynęła ludność wałaska i zasiedliła te tereny, mieszając się z ludnością miejscową – chłopami ze wsi rolnych. Po śmierci Krzysztofa Komorowskiego w 1608 r. nastąpił podział jego obszernych włości na 3 odrębne dominia, zwane od tej pory państwami lub kluczami: „państwo żywieckie i łodygowickie” – odziedziczył Mikołaj Komorowski, „państwo suskie” – Piotr Komorowski, „państwo ślemieńskie” – Aleksander. To ostatnie obejmowało Ślemień, Kocoń (Koczenie), Komorowice (Las), Gilowice, Kurów, Jeżowice (dzisiaj nieistniejące), Międzysusze (dzisiaj nieistniejące), Łękawicę, Oczków, Pewel Małą i Rychwałd Stary. Z rodu Komorowskich wywodziła się Katarzyna z Komorowskich Grudzińska-Lacka, która ma wielkie zasługi dla rozwoju miejscowości. Utworzyła ona m.in. szpital – przytułek dla ubogich w 1656 r., który jednym z pierwszych szpitali tego typu w Polsce. Również dzięki w 1672 r. erygowana została ślemieńska parafia. Na ten cel podarowała ona rolę zwana Bogdanówką oraz pewną sumę pieniężną. Wówczas to został w Ślemieniu wybudowany pierwszy kościół, który służył parafianom aż do poł. XIX w. W czasach potopu szwedzkiego Hrabina była inicjatorką założeń obronnych Ziemi Żywieckiej przed Szwedami. Jej dziełem było usypanie przez miejscową ludność szańców i umocnień ziemnych na przełęczy Kocierskiej i okopów we wsi Las. Katarzyna Grudzińska umierając w 1675 r. zapisała dobra ślemieńskie Konstancji Krystynie, córce swojego zmarłego kuzyna Krzysztofa, która była żoną Jana Wielopolskiego. W ten sposób Ślemień przeszedł w ręce rodu Wielopolskich herbu „Starykoń” – kartusz z tym herbem wmurowany jest w ścianie kościoła parafialnego w Ślemieniu. Ślemień nigdy nie stał się jednak siedzibą rodową jego właścicieli, chociaż były tutaj zbudowane kolejno dwa zamki: w 1639 i 1720 r. – dwory obronne oraz całe założenia dworskie wraz z folwarkiem i zakładami: browarem, młynem, piecem hutniczym, warzelnią soli, karczmą, stawami rybnymi i dużym kompleksem lasów. Po bezpotomnej śmierci Hieronima Wielopolskiego „państwo ślemieńskie” przeszło w ręce jego bratanka – Jana. W poł. XIX w. dobra te zakupione zostały przez hrabiego Branickiego. Ostatnimi właścicielami Ślemienia, od 1907 r. aż do wybuchu II wojny światowej, byli Tarnowscy herbu Leliwa.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Krakowska 113
34-323 Ślemień
place
49.719270, 19.373038Skopiowano do schowka
N49º43'9.372", E19º22'22.937"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.