Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górce

Nr w rejestrze zabytków:
A-625/89 z 03.11.1989
Aktualna funkcja: Sanktuarium Jasna Górka w Ślemieniu
Data powstania obiektu: lata 50. i 60. XIX w.
Opis
Nawiązujący swoją budową do stylu barokowego murowany kościółek z lat 1862–1866 stoi na zboczach Jasnej Górki. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz główny z czczonym tutaj obrazem MB Częstochowskiej.

Sanktuarium na Jasnej Górce należy do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ślemieniu, która położona jest na terenie dekanatu Sucha Beskidzka położonego w archidiecezji krakowskiej.

Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górce to obiekt barokowy zbudowany w XIX w. z uwagi na rosnący z roku na rok ruch pielgrzymkowy, który wg legend rozpoczął się tutaj już w XV w. Świątynia posiada trzy nawy, przedsionek i prezbiterium. Jej wnętrze zdobią malowidła przedstawiające sceny z życia Najświętszej Maryi Panny, św. Józefa i małego Jezusa. W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, namalowany na desce, którego autorem jest Błażej Luks. Obraz zasłonięty jest zasuwami: jedną z obrazem Maryi ze św. Anną i św. Joachimem, a drugą z objawieniem fatimskim. Podczas uroczystości obraz jest odsłaniany.

Przed kościołem znajduje się wykuta na początku XX w. grota skalna, do której spływa woda z cudownego źródełka. W kamiennej wnęce znajduje się figurka Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Początek źródełka znajduje się za ołtarzem, w miejscu starej kaplicy.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Według legend i podań ludowych, Jasna Górka w Ślemieniu jest już od przeszło 600 lat miejscem pielgrzymkowym na Żywiecczyźnie. Z przekazów ustnych wiadomo, że zaraz po objawieniu Matki Bożej na Groń Kumorkowy zaczęli przybywać tutaj pielgrzymi z okolicznych miejscowości, a w miarę upływu czasu z całej Ziemi Żywieckiej. Wieść o niezwykłym wydarzeniu w Ślemieniu, cudownym źródełku i licznych cudach przekroczyła nawet granice Polski i dotarła na Węgry, Słowację i Śląsk. Z państw tych przychodziły na Groń Kumorków tłumy pątników, prawdopodobnie już od XV w. Potwierdzają to również słowa pieśni ku czci Matki Boskiej Jasnogórskiej „...Idą z Orawy, ze Śląska...”, ułożonej w XVIII lub XIX w. Sława Madonny Ślemieńskiej szybko rosła tak, że na odpust w 1868 r. przybyło aż 15 tys. pielgrzymów z różnych stron Polski południowej, jak również z Orawy, Węgier i Śląska. Od tego czasu przez szereg kolejnych lat w odpustach i innych uroczystościach maryjnych uczestniczyło od 10 do 15 tys. wiernych. U schyłku XIX w. proboszcz ślemieński – ks. Franciszek Krupa zapoczątkował zwyczaj uroczystego wprowadzania pielgrzymek do jasnogórskiego kościoła. Naprzeciw zdążającym na Jasną Górkę pątnikom wychodzili kapłani ślemieńscy z chorągwiami, sztandarami i feletronami, przyozdobionymi kwiatami. Na początku XIX i XX w. do Ślemienia na odpusty przychodziło od 30 do 40 pielgrzymek z: Żywca, Lipowej, Bielska-Białej, Kóz, Oświęcimia, Czechowic-Dziedzic, Brzeszcz, Kęt, Andrychowa, Wadowic, Makowa Podhalańskiego, Nowego Targu, Suchej Beskidzkiej, Zawoi, Lachowic, Koszarawy, Ponikwi, Słowacji (głównie z Moraw i Orawy), a nawet z pobliskiego Rychwałdu.

Przed II wojną światową do Ślemieńskiej Pani z pątnikami z Buczkowic przychodził ks. biskup. Na Ślemienianach duże wrażenie wywierał widok pielgrzymek, które w pobliżu sanktuarium wychodziły z różnych stron lasu (z północy, południa, wschodu i zachodu) i łączyły się w jeden orszak. Po przybyciu na miejsce każda pielgrzymka okrążała kościół trzy razy. Po zakończeniu Mszy Świętej i odśpiewaniu pieśni „O Maryjo, żegnam Cię...” pątnicy obchodzili na kolanach ołtarz, chcąc w ten sposób wyrazić cześć Matce Bożej. Później udawali się jeszcze do groty po cudowną wodę ze źródełka, napełniali nią różne naczynia i zabierali do swoich domów. Ruch pielgrzymkowy na Jasnej Górce zamarł w okresie okupacji hitlerowskiej. Jednak tuż po zakończeniu II wojny światowej, odżył na nowo. Ludzie tłumnie przybywali do ślemieńskiego sanktuarium, żeby podziękować Maryji za to, że przeżyli trudne lata wojny. Niestety nie trwało to zbyt długo, bo już w latach 50. władze państwowe zabroniły wiernym pielgrzymowania do miejsc kultu w całej Polsce, również i na Jasną Górkę w Ślemieniu. Od lat 70. pielgrzymki jednak na nowo mogły zdążać na Jasną Górkę. Przez całą drogę ze Ślemienia (od kościoła parafialnego przy rynku) na Jasną Górkę w czasie procesji gra strażacka orkiestra dęta, niesione są feletrony i chorągwie. W kościele na Jasnej Górce odprawiane są nabożeństwa fatimskie każdego 13 dnia miesiąca od maja do października. Zapoczątkował je 13 czerwca w 1991 r. proboszcz ślemieński ks. Tadeusz Siuta.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Jasnogórska 458
34-323 Ślemień
Tel.: (33) 865 40 69
Fax: (33) 865 46 50
place
49.707459, 19.353168Skopiowano do schowka
N49º42'26.852", E19º21'11.405"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.