Rezerwat przyrody "Góra Ślęża"
Rezerwat przyrody „Góra Ślęża” – rezerwat przyrody obejmujący szczyt Ślęży, położony w obrębie Ślężańskiego Parku Krajobrazowego, na terenie gminy Sobótka w województwie dolnośląskim. Został utworzony na podstawie Zarządzenia Ministra Leśnictwa z dnia 15 lutego 1954 roku pod nazwą „Góra Sobótka-Ślęż”. Początkowo zajmował powierzchnię 142,70 ha. W 2003 roku powiększono go do 161,56 ha i zmieniono jego nazwę na „Góra Ślęża”. Obecnie podawana wielkość rezerwatu to 161,43 ha.
Utworzony został ze względu na ochronę zabytków historycznych i walorów krajobrazowych. Ponadto chroni mały fragment lasu liściastego w części szczytowej Ślęży z licznymi okazami starych, dorodnych drzew i dość bogatym runem. Z przyrodniczego punktu widzenia wartościowe są również skałki i blokowiska gabrowe z rzadkimi gatunkami porostów, mchów i wątrobowców. Rezerwat ten ma status rezerwatu leśnego częściowego (obowiązuje w nim ochrona czynna).
Położenie: Obszar rezerwatu obejmuje szczytowe obszary góry Ślęży obejmujące swym zasięgiem Dom Turysty im.Romana Zamorskiego, Skały Husyckie, Kościół Nawiedzenia NMP, Zbójnickie Skały, Wiszące Skały i Olbrzymki. Granice rezerwatu wyznacza Ścieżka pod Skałami, która okala szczyt. Niedaleko znajdują się dwa inne rezerwaty Masywu: Góra Radunia i Łąka Sulistrowicka.
Budowa: Bardzo zróżnicowana dla całego masywu Ślęży, składająca się głównie z granitów i gabra a także olofitu będącego pozostałością dna morskiego sprzed 350mln lat. Teren rezerwatu zbudowany jest głównie z gabra tj głębinowe skały zasadowe o średniej lub grubej ziarnistości. Obejmujące skalę barw od zieleni, poprzez szarozieloną, zielono-czarną do prawie czarnej.
Poza tym można natrafić na niewielkie ilości innych skał takich jak skały osadowe, podmorskie bazalty, serpentynity i perydotyty.
Flora: Dość zróżnicowana. Występuje tutaj kilka zbiorowisk leśnych, głównie lasy świerkowe oraz fragmenty lasu liściastego głównie buka, grabu i dębu. Łącznie stwierdzono 181 gatunków roślin nasiennych i 12 gatunków paprotników (2 gat. skrzypów i 10 gat. paproci).
Liczna flora reprezentowana jest przez szereg ciekawych lub chronionych gatunków, jednak znaczna część jest dość pospolita w całym kraju. Do najcenniejszych należą m.in. paprocie naskalne (zanokcica północna jest to gatunek umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, uznany za narażony na wyginięcie), paprotnica krucha, wietlica samicza, kopytnik pospolity, zawilec gajowy, jaskier ostry, czosnaczek pospolity, śledziennica skrętolistna, miodunka ćma, łuskiewnik różowy, lilia złotogłów, czworolist pospolity, kokorycz okółkowa.
Fauna: Umiarkowanie bogata. Masyw Ślęży stanowi dość ważną ostoję zwierząt ze względu na to, że jest zieloną wyspą pośród wielu kilometrów pól. Gatunki występujące w całym masywie często zachodzą i na teren rezerwatu. Można tutaj spotkać sarny, jelenie, lisy, dziki, popielice, liczne małe gryzonie i ryjówki.
Awifauna również stosunkowo bogata, reprezentowana m.in. przez dzięcioły, mysikrólika, drozda, paszkota, kwiczoła, kukułkę, sójkę, muchówki, sikory, sowy.
Źródło: wikipedia.pl / it.slezanie.eu