Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Soli

Kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Soli - dsc 1312
Data powstania obiektu: 1890 r.

Jak łatwo zauważyć, nazwa Kiczora, wywodzi się od znajdującego się w sąsiedztwie masywu Kiczora (712m.npm). W przeszłości tereny te były bezludną puszczą karpacką. Na początku XVI wieku pojawili się tu myśliwi, smolarze, węglarze i pasterze wołoscy, którzy jako pierwsi budując góralskie chałupy założyli niewielką osadę. Atutami okolicy była cisza, spokój, wspaniałe lasy i piękne krajobrazy. Koczujący pasterze wołoscy zaczęli szerzyć hodowlę owiec, co stało się okolicznym źródłem utrzymania.

Kiczora, mała miejscowość w gminie Rajcza, ciągnie się od masywu Rachowca, do oddzielonej Przełęczą Kotelnica od góry Kiczory, Małej Zabawy. Ma swoją świątynię dzięki bogatemu gospodarzowi Wawrzyńcowi Szpakowi, który w 1890r. za 400 reńskich wybudował w przysiółku Szpaki kamienną kaplicę. W 1909 r. poświęcona, nadano jej wezwanie Matki Boskiej Częstochowskiej, a w 1935r. rozbudowano dostosowując do ówczesnych potrzeb rozwijającej się osady. Kapłani na niedzielne i świąteczne nabożeństwa dojeżdżali z parafii w Rajczy.

Przetrwała II wojnę światową dobrym stanie, a po wojnie najpierw ją „upiększono” , by w 1957r. całkowicie rozebrać i postawić na nowo powiększoną o prezbiterium, w którym umieszczono przemalowany obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Zawieszono dotychczasowy dzwon (istniejący od początku kaplicy, który służył m.in. do „rozpędzania chmur”), dano nowe wyposażenie, zainstalowano organy, zakupiono i wyremontowano budynek na dom parafialny, powołano samodzielnego kapłana jednocześnie tworząc parafię, która istnieje i rozwija się do tej pory.

Źródło: polskaniezwykla.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

34-370 Sól
place
49.514263, 19.047740Skopiowano do schowka
N49º30'51.347", E19º2'51.864"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.