Łazienki Południowe w Sopocie
916 z 9.11.1984
Łazienki Południowe to przykład nadmorskie architektury kurortowej. Położone są na skraju parku południowego, nad brzegiem morza, nieopodal dzisiejszego kościoła Zbawiciela. Są jednym z nielicznych na terenie Polski przykładów budownictwa inspirowanego narodowym stylem norweskim. Wyróżniają się charakterystyczną bogatą dekoracją ciesielską.
Pierwsze kąpielisko założono w 1819 r. W 1823 r. Jerzy Haffner wzniósł pierwszy, murowany Dom Kąpielowy. Przy plaży postawił nowe drewniane kabiny-przebieralnie, osobne dla pań i panów. W 1903 r. na miejscu wcześniejszych, XIX-wiecznych kabin kąpielowych wzniesiono nowe Łazienki Północne (ob. nie zachowane), a w 1907 r. Łazienki Południowe. Projektantem obu budynków był znany Sopocki architekt Paul Puchmueller. Łazienki Południowe miały od strony morza kabiny-rozbieralnie i pomosty prowadzące do wody. W pomieszczeniach od strony promenady mieściły się restauracje, kawiarnie i zakłady fryzjerskie.
W 1938 r. w budynku mieściło się schronisko dla młodzieży Hitlerjugend. W latach 1994-1997 Łazienki odrestaurowano i rozbudowano o nowe skrzydła, postawione w miejscu dawnych przebieralni. Obecnie w obiekcie mieści się hotel i restauracja Zhong Hua.
Budynek charakteryzuje się typową dla narodowego stylu norweskiego dekoracją ciesielską, częściowo polichromowaną i wykonaną w stylizacji secesyjnej.
W stworzeniach przedstawionych na dekoracjach można rozpoznać postacie fantastyczne jak smoki, oraz zwierzęta takie jak niedźwiedzie, morsy i delfiny. Całość bryły budynku była zbudowana z drewna, a dach przykrywały czerwone ceramiczne dachówki. Na szczytach wieżyczek umieszczono ozdobne latarnie.
Źródło: visit.sopot.pl