Park Sorkwicki
Ścieżka dydaktyczno-ekologiczna w Sorkwitach przygotowana została w celu ukazania zwiedzającym lasu jako zespołu elementów i procesów tworzących nasze środowisko. Na szlaku znajdują się także elementy archeologiczne.
Na terenie Nadleśnictwa Mrągowo w obrębie wsi Sorkwity w kompleksie leśnym zwanym "Parkiem" istnieje ścieżka dydaktyczno-ekologiczna.
Ścieżka zlokalizowana jest na półwyspie jeziora Lampackiego. Z głównej drogi łączącej Olsztyn z Mrągowem należy skęcić w prawo w kierunku pałacu w Sorkwitach (pałac jest własnością prywatną i można go zobaczyć jedynie z zewnątrz, przez ogrodzenie). Po ok. 1 km napotyka się z lewej strony "aleję jesionową".
Przebieg trasy
Przy wejściu na ścieżkę umieszczona została tablica informacyjna, a trasa oznaczona jest strzałkami. Szlak rozpoczyna się majestatyczną "aleją jesionową" (nr 5 na mapie), która wprowadza do starego mieszanego lasu. Można zobaczyć tam wiele pięknych, starych drzew (w wieku do 250 lat), takich jak: dęby, buki, sosny, graby, świerki oraz modrzewie europejskie.
- Ekspozycja budek lęgowych dla ptaków.
- Skarpa z kamieni na której w 1852r. założono winnicę.
- Miejsce odpoczynku na polanie między bukami.
- Punkt widokowy na pałac dawnych właścicieli Sorkwit (Bronikowskich, Mirbachów, Poleske).
- Pozostałości po grobowcu dawnych właścicieli pobliskiego Pałacu.
- Modrzewie - pomniki przyrody.
W trakcie spaceru po ścieżce warto zwrócić uwagę na: ekspozycję budek lęgowych dla ptaków (1), skarpę z kamieni, na której w połowie XIX w. założono winnicę (2), pomnik przyrody - grupę pięciu modrzewi europejskich rosnących bardzo blisko siebie o obwodach od 250 do 300 cm (3), pozostałości po grobowcu właścicieli pałacu w Sorkwitach (4) oraz widok na piękną panoramę rozciągającą się ze ścieżki na jezioro Lampackie.
Źródło: it.mragowo.pl