Krzyż przydrożny z roku 1919 w Sosnowcu-Zagórzu

Data powstania obiektu: 1919 r.
Murowany cokół z metalowym krzyżem z roku 1919. Ufundowany na pamiątke oswobodzenia Polski. Znajduje się w bezpośredniej bliskości kościoła pw. św. Joachima.

Postument: Postument ceglany o budowie schodkowej z kilkoma ceglanymi gzymsami. Podstawa w dole poszerzona w stopkę. Na podstawie tablica z inskrypcją: Szczęść Boże FUNDATOROM I OFIARODAWCOM KRZYŻA. Na pamiątkę oswobodzenia POLSKI i odprawionych missji Św. przez missjonarzy Św. Wincentego à Paulo w parafji Zagórskiej dn. 19. Października 1919 r.. Na podstawie jednowarstwowy gzyms. Cokół ma pogrubioną dolną część, w górze jedna z warstw cegieł rozszerzona tworzy gzymsik. Powyżej cokół ponownie rozszerza się trzema warstwami w gzyms wieńczący. Ostanie warstwy cegieł, ponownie węższe, stanowią podstawę krzyża.

Figury: Krzyż nie posiada figur.

Krzyż: Żelazny krzyż z płaskowników i prętów. Krzyż ażurowy o podwójnej strukturze (krzyż w krzyżu). Ramiona krzyża zakończone koniczynowo. W przecięciu ramion rozetka w kole, od której odchodzą promienie. Metalowa figura Chrystusa z otwartymi dłońmi, z nogami opartymi na podpórce.

Otoczenie: Krzyż stoi na skwerze przed kościołem, w rozwidleniu dróg, na wznoszącym się terenie. Ustawiony na dwóch płytach. Wokół krzyża ogrodzenie z łańcucha rozpiętego na murowanych słupkach.

Źródło: peuk.fiiz.pl / przydrozne.eu

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

ks. Jerzego Popiełuszki 46
41-219 Sosnowiec
place
50.299244, 19.180424Skopiowano do schowka
N50º17'57.278", E19º10'49.526"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.