Obelisk w Charzewicach (Stalowa Wola)
Obelisk w Charzewicach – znajduje się w Stalowej Woli, w miejscu stracenia 25 zakładników dnia 20 października 1943 roku.
Egzekucja w 1943 r.
Była to odpowiedź Niemców na zabójstwo Martina Fuldnera przez dwóch Polaków, którzy wykonali na nim i jego rodzinie wyrok w imieniu Sądu Podziemnego Rzeczypospolitej Polskiej. Niemcy zareagowali wydając obwieszczenie o rozstrzelaniu 25 zakładników, w przypadku nieschwytania morderców przez mieszkańców Rozwadowa i okolic.
Wyrok wykonano w pobliżu dworu w Charzewicach, przy parkanie parku na tzw. Maźnicy. Źródła mówią o tym, że w godzinie śmierci warunkowe rozgrzeszenie dawał rozstrzeliwanym ofiarom ojciec Kosma z miejscowego klasztoru, ukryty w pobliskim domu. Ciała zabitych zostały zawleczone do dołu na skraju pól i zakopane, a ślady zbrodni zatarte.
25 października 1947 r. ekshumowano ofiary egzekucji. Piętnaście z nich zabrano w rodzinne strony, natomiast pozostałe, po które nikt nie zgłosił się, przeniesiono do zbiorowej mogiły obok cmentarza w Rozwadowie.
Opis pomnika
W 1974 r. w miejscu ludobójstwa postawiono krzyż i pomnik. Na podstawie leży głaz, a na nim orzeł bez korony oraz napis „Za Polskę, Wolność i Lud”.
Źródło: wikipedia.pl