Oficyna Raczków w Starym Sączu

Nr w rejestrze zabytków:
A-853 z 29.12.1998
Data powstania obiektu: k. XVIII w.

Piętrowy dom zwany „Oficyną Raczków” w Starym Sączu  wyróżnia się niezwykłym wystrojem sieni, podwórka i oficyny. W II połowie XIX w. był tutaj zajazd z karczmą, który prowadził Wawrzyniec Cycoń, burmistrz Starego Sącza w latach 1878-1882. Na początku XX w. nadbudowaną kamienicę zakupił Czech Józef Straka, po czym otworzył w niej restauracji i hotel „Szczawnicki”. Fantazyjne malowidła na ścianach i sufitach oraz drewniane rzeźby na podwórku pozostawił po sobie Józef Raczek. Działacz społeczny, a zarazem artysta-amator mieszkał i tworzył w oficynie, do której wprowadził się po powrocie do rodzinnego Starego Sącza w latach 70. minionego wieku.

W swoim pokoju „Pod muzami” gościł tabuny twórców ludowych. Chętnie częstował winem własnej roboty z głogu i dzikiej róży. Zajmował się nie tylko malarstwem i rzeźbą. Kręcił filmy, fotografował, pisał wiersze. Dom zamienił w wielką galerię, sławiącą burzliwe dzieje miasta i Sądecczyzny. W wielu obrazach naśladował malarstwo Nikifora. Po mieście chodził w tradycyjnym płaszczu Lachów sądeckich. Pewien czas pomieszkiwała u niego nawet Maria Wnęk – słynny, sądecki „Nikifor w spódnicy”. Bywało nawet, że słynna prymitywistka malowała postacie, a Raczek dodawał tło.

Żródło: it.wstarymsaczu.pl

Zaktualizowano 9 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Rynek 21
33-340 Stary Sącz
place
49.56427229713329, 20.635722786157565Skopiowano do schowka
N49º33'51.38", E20º38'8.602"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.