Pałac w Stolcu

Nr w rejestrze zabytków:
A/4720/1868 z 11.10.1966
Data powstania obiektu: 1729 r.

Pałac w Stolcu – pałac wybudowany w roku 1729. Znajduje się we wsi Stolec w województwie dolnośląskim.

Pałac położony jest w Stolcu – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ząbkowice Śląskie, między Obniżeniem Ząbkowickim a Wysoczyzną Ziębicką.

Piętrowy budynek wzniesiony z cegły, na planie prostokąta, dwukondygnacyjny, nakryty był wysokim dachem łamanym. Fasada (elewacja południowa) pierwotnie siedmioosiowa, z centralnie położonym głównym wejściem, ozdobionym balkonowym portalem, obecnie jest kompletnie zrujnowana. Elewacja ogrodowa jest jedenastoosiowa, z centralnym trzyosiowym ryzalitem i dwoma dwupiętrowymi alkierzami po bokach, krytymi wysokimi dachami mansardowymi. Ryzalit o podziałach pilastrowych zwieńczony jest trójkątnym przyczółkiem. Elewacje zachowały część detali architektonicznych: obramowania otworów okiennych, dekoracje festonowe, boniowane lizeny. Układ wnętrz dwu i trzytraktowy, w części pomieszczeń zachowały się sklepienia.

Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzą jeszcze: trzy oficyny mieszkalne oraz park o powierzchni 5 ha, zmieniony na krajobrazowy w XIX wieku. Zachowały się pozostałości tarasów i balustrady. Obecnie park jest w bardzo złym stanie technicznym.

W oficynie zwanej stary dworem, trzykondygnacyjnej, krytej dachem czterospadowym portal z herbem umieszczonym w polu agrafa. Nad nim płyta z napisem po łacinie: ADEM HANC FERME COLLAPSAM RESTAURAVIT IOANNES HENRICUS COMES DE CUHRSCHWANDT MDCCXXX (W tym miejscu prawie upadły został odbudowany Jan Henryk Churschwand 1730).

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 4 lata temu

Dane teleadresowe

57-200 Stolec
place
50.590114, 16.884918Skopiowano do schowka
N50º35'24.41", E16º53'5.705"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).