Dawny dworzec kolejowy w Stroniu Śląskim
A/1243 z 27.05.2009
Stronie Śląskie (stacja kolejowa) – nieczynna stacja kolejowa przy ul. Kościuszki 18 w Stroniu Śląskim, w województwie dolnośląskim, w Polsce. Obecnie znajduje się tam CETiK
Zabudowę stacji kolejowej stanowią usytuowane w szeregu: budynek dworca kolejowego wybudowany w 1897 r. i budynki towarzyszące. Na końcu torów znajduje się ceglano-drewniana kolejowa wieża ciśnień wybudowana w 1909 r. i parterowy, ceglany budynek przynależący dawniej do stacji.
Budynek dworca posiada konstrukcję ryglową z tynkowanym wypełnieniem z cegieł. Składają się na niego:
- duży magazyn z rampą,
- pomieszczenia konduktorskie,
- kasa biletowa,
- hol z poczekalnią,
- poczekalnia na werandzie,
- pomieszczenia dawnego bufetu dworcowego.
Przy budynku zachował się stary, metalowy żuraw do podnoszenia ładunków. Budynek dworca z magazynem i wieża ciśnień są wpisane do rejestru zabytków.
Źródło: wikipedia.pl
Linia kolejowa z Kłodzka do dzisiejszego Stronia Śląskiego została otwarta 14 listopada 1897 r. po trzech latach budowy. Zwana była Bieletalbahn lub Landecker Biele Bahn, czyli Kolej Doliny Białej Lądeckiej. Wówczas stacja przypisana była do wsi Schreckendorf, dzisiejszego Strachocina. Po II wojnie światowej wieś ta została wchłonięta przez intensywnie rozwijające się Stronie Śląskie, stąd dzisiejsza nazwa stacji.
Obecnie stacja jest zamknięta. PKP zlikwidowało połączenia pasażerskie w 2004 r. 17 października 2008 r. budynki stacji zostały przejęte na rzecz skarbu państwa i przekazane przez starostę kłodzkiego gminie Stronie Śląskie z przeznaczeniem na działalność kulturalną.
Źródło: wikipedia.pl
Około 2 km na północ od stacji Stronie Śląskie znajduje się jedyny większy obiekt inżynierski na linii Kłodzko-Stronie Śląskie – most stalowy nad Białą Lądecką.
Na początku XX w. opracowano plan przedłużenia linii ze Stronia Śląskiego do Bolesławowa (6 km) ze stacjami w Starej Morawie i Bolesławowie. Pomysł nie został zrealizowany ze względów finansowych i Stronie Śląskie pozostało stacją końcową. W latach 50. XX wieku istniała linia kolei wąskotorowej prowadząca ze stacji przez ulicę Hutniczą i Nadbrzeżną do dzisiejszego osiedla Morawka, którą Rosjanie wykorzystywali przy budowie infrastruktury mieszkaniowej dla kopalni uranu Kopaliny. Linię zdemontowano przy modernicacji obydwu ulic w latach 60. i 70.
Wybudowanie stacji kolejowej spowodowało znaczny rozwój Stronia Śląskiego, do którego z Bolesławowa przeniesiono siedzibę gminy.
Źródło: wikipedia.pl