Opis

Jaskinia Zegar położona jest na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w gminie Wolbrom (wieś Strzegowa), w skałach zwanych Zegarowymi Skałami.

Aby dotrzeć w to miejsce najlepiej udać się ze Strzegowej do sąsiedniej wsi Smoleń i tuż przed Zamkiem Smoleń, skręcić w lewo w wąską drogę asfaltową. Po przebyciu ok. 400 m dotrzemy do pierwszych zabudowań. Jedziemy dalej jeszcze ok. 400 metrów, tutaj przy ostatnich zabudowaniach jest parking przy prywatnej posesji. Można tutaj zostawić samochód (za opłatą ok. 5zł na cały dzień) u gospodarzy terenu. Dalej należy pójść jeszcze ok. 300 metrów do widocznych po lewej stronie skał. Tam znajdziemy Jaskinię Zegar a także Jaskinię Jasną.

Jaskinia Zegar to pozioma jaskinia, w większej części obszerna, jedynie korytarzyk środkowy bardzo ciasny. Obecnie jaskinia jest zamknięta kratą, lecz jak widać na zdjęciach krata ta została zniszczona i penetracja jaskini póki co jest możliwa.

Do wnętrza prowadzą trzy otwory (skrajne w odległości 25 metrów od siebie). Główny korytarz - zachodni doprowadza do obszernej komory o długości 20 metrów. W jej wstępnej części widać obniżenie powstałe po wybraniu namuliska. Z tego miejsca na wschód prowadzi do drugiego skrajnego otworu niski korytarz miejscami przechodzący w niewielkie salki. Do korytarza tego w środkowej części doprowadza przez zaciski korytarz od trzeciego otworu, bardzo ciasny i kręty. Zaczyna się on oknem (Drzwiczki do Pieca) w obszernym schronisku leżącym miedzy zewnętrznymi otworami.

Jaskinia jest niemal pozbawiona nacieków, uwagę zwraca jedynie kaskada mleka wapiennego na północnej ścianie komory. namulisko gliniaste, miejscami występuje gruz.

 

Informacje praktyczne:
Czas zwiedzania:ok. 10 min.
Temperatura wewnątrz:brak danych
Długość korytarzy jaskini:ok. 155 m
Wysokość otworów:430 m n.p.m.
Sposób zwiedzania:samodzielnie
Dostępność:cały rok
Trudności w zwiedzaniu:jaskinia jest zamknięta metalową kratą, jednak ta została zniszczona i istnieje możliwość penetracji jaskini
Oświetlenie:brak
Zalecany ubiór:wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem

 

Historia

Jaskinia znana jest od dawna. Nazwę swa zawdzięcza temu, iż w niej ponoć słychać było bicie w dzwony. Tak przynajmniej twierdzi odnotowane w XIX w. podanie ludowe. Stąd tez nadano jej i skalom w których się znajduje nazw Zegar (Skały Zegarowe). Około roku 1846 wywieziono z niej duża ilość namuliska w celu użyźnienia okolicznych pol. W wydobytych osadach znaleziono dużo kości i krzemieni oraz potłuczone naczynia gliniane. Pierwsza wzmianka o jaskini, W. Jastrzebowskiego, pochodzi z roku 1853. Pierwszy schematyczny plan sporządził P. Przesmycki w 1908 roku. Ciasny środkowy korytarzyk eksplorowany był w latach 70-tych naszego wieku przez M. Czepiela i później przez D. i W. Domagalow (1983). Połączenia korytarza z jaskinia Zegar dokonali A. Kurek i O. Paul 02.07.1990.

W Jaskini Zegar rozpoczęto w 1997 roku interdyscyplinarne badania paleozoologiczno-archeologiczne. Jakkolwiek część nawarstwień tej jaskini również uległa dewastacji jeszcze w XIX wieku i częściowo w wieku XX, to udało ie. już uzyskać bardzo interesujące wyniki. Jaskinia jak i jej przedpole było zamieszkane przez człowieka kilkakrotnie. Najstarsze odkryte dotychczas ślady bytności człowieka pochodna z przed około 50-60 tysięcy lat. Wydobyto wyroby krzemienne oraz znaczne ilości kości zwierzęcych, na które w części polowali ludzie co najmniej z doby paleolitu. Były to m.in.: kości i kły niedźwiedzia jaskiniowego, lwa jaskiniowego, hieny jelenia, renifera itd. Następnie ludzie pojawili się przed jaskinia w okresie środkowego neolitu, pozostawiając po sobie fragmenty naczyń glinianych i wyrobów krzemiennych. Poświadczone są także materiały ludności kultury przeworskiej z III-IV wieku oraz średniowieczne z XIV wieku. Docelowo w jaskini zostanie zlokalizowana stacja badawcza Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: sktj.pl

Literatura
  1. Szelerewicz M, Gorny A., 1986, "Jaskinie Wyzyny Krakowsko-Wielunskiej", PTTK "Kraj", Krakow-Warszawa
  2. Wisniewski W. W., "Jaskinia Zegar", Optymista 1991 nr 10
  3. Szelerewicz M, 1992, "Zegar" [w:] Jaskinie nr 1, Krakow
  4. Muzolf B., 1998, "Walory kulturowe Doliny Wodacej" Przewodnik po Dolinie Wodacej, WOS, ZZJPK, Katowice-Dabrowa Gornicza
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Strzegowa
32-340 Strzegowa
place
50.429050, 19.673982Skopiowano do schowka
N50º25'44.58", E19º40'26.335"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).