Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

Data powstania obiektu: 2020 r.
Opis

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku – muzeum biograficzne w Sulejówku współprowadzone przez Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawa stała ma prezentować życie Józefa Piłsudskiego na szerokim tle historyczno-społecznym. Podzielona została na pięć galerii chronologicznych: Ziuk, Wiktor, Komendant, Naczelnik i Marszałek, oraz szóstą galerię – Symbol – odnoszącą się do pamięci o Józefie Piłsudskim, do pozostawionego przez niego dziedzictwa, a także istniejących wokół postaci mitów i symboli.

Kompleks muzealno-edukacyjny Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku składa się będzie z części historycznej oraz budynku muzealno-edukacyjnego. W skład części historycznej weszły: dworek „Milusin” (proj. Kazimierz Skórewicz) – dom rodziny Piłsudskich, zakupiony ze składek żołnierzy polskich dla Marszałka, Drewniak – pierwszy dom Piłsudskich w Sulejówku, zakupiony w 1921 przez Aleksandrę Piłsudską, Willa Bzów, a także otaczające je tereny zielone. W sąsiedztwie dworku „Milusin” powstał nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny, łączący w sobie funkcje wystawiennicze, edukacyjne i animacyjne. Częścią muzeum będzie także dawny ogród.

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku jest kontynuatorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Warszawie istniejącego do 1939 w Belwederze.

W czasach PRL w dworku Milusin mieściło się przedszkole.

Część zbiorów muzeum zdeponowana jest w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

10 listopada 2008 w dworku Milusin, dawnym domu Marszałka w Sulejówku, umowę w sprawie utworzenia Muzeum podpisali: z ramienia Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego Jadwiga Jaraczewska, córka Marszałka oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Uzgodniono, że w sąsiedztwie dworku „Milusin” powstanie nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny, łączący w sobie funkcje wystawiennicze, edukacyjne i animacyjne.

W 2015 oryginalne przedwojenne meble wróciły do muzeum. Odnaleziono je w ośrodku Ministerstwa Obrony Narodowej w Helenowie.

Kamień węgielny pod budowę muzeum wmurowano w listopadzie 2016 z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Budowa zakończyła się w 2020, a muzeum zostało otwarte przez prezydenta Dudę, ministra Glińskiego i przedstawicieli Fundacji Rodziny Józefa Piłsudskiego w przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 14 sierpnia 2020.

Koncepcja kompleksu muzealnego oparta jest na dwóch filarach, którymi są dworek „Milusin” oraz nowy budynek Muzeum z nowoczesną przestrzenią wystawową. Kompleks muzealno-edukacyjny został zaprojektowany tak, aby był nierozłącznie powiązany z domem rodzinnym Piłsudskiego, jego unikatową atmosferą, a także otaczającym go lasem i ogrodem. Z tego powodu – aby nie zdominować wielkością dworku – większa część kubatury nowego Muzeum została ukryta pod ziemią, a część naziemna jest wtopiona w zieleń

W sąsiedztwie zabytkowego dworku „Milusin” powstał nowoczesny budynek muzealno-edukacyjny o powierzchni użytkowej ok. 6 tys. metrów kwadratowych. Autorami koncepcji architektonicznej są Radosław Kacprzak i Krzysztof Jaraczewski. Budynek ma prostą, surową formę, z ażurową elewacją. Ściany Muzeum odlano z betonu architektonicznego, zachowując w nim odciski nieheblowanych desek szalunkowych. Wejście dla publiczności znajduje się u styku dwóch brył. Nieduże w stosunku do budynku drzwi dają poczucie wejścia „do sąsiada”. Gmach Muzeum jest wtopiony w otaczającą go zieleń i nie dominuje nad zabudową miasta. Kompleks muzealno-edukacyjny jest rodzajem parku kulturowego, o powierzchni ok. 4 ha. Centralnym punktem budynku muzealnego jest usytuowana pod ziemią narracyjna wystawatała. W części podziemnej znajdują się również strefa edukacyjna i magazyn zbiorów. Nad ziemią powstały dwie połączone ze sobą bryły architektoniczne, o wysokości 12 m, mieszczące m.in. salę wielofunkcyjną, w której odbywać się będą wystawy czasowe, konferencje i debaty, strefę obsługi gości, restaurację, miejsce wypoczynku oraz część biurową.

Składający się z dwóch „serc” kompleks muzealno-edukacyjny tworzy unikatowe w skali całego kraju połączenie kameralności historycznego dworku i terenów wokół niego z nowoczesną przestrzenią nowego budynku.

Źródło: wikipedia.pl / muzeumpilsudski.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Aleja Piłsudskiego 29
05-070 Sulejówek
Tel.: +48 22 842 04 25
place
52.246602, 21.266561Skopiowano do schowka
N52º14'47.767", E21º15'59.62"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.