Wieża widokowa na Włodzickiej Górze

Data powstania obiektu: 1927 r. / 2018 r.

Wieża widokowa na Włodzickiej Górze – zbudowana w 1927 r. na najwyższym szczycie Wzgórz Włodzickich, w pobliżu Świerk Dolnych, w Polsce. Wieża widokowa położona jest w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda.

Była to budowla w postaci smukłej, kwadratowej wieży wysokiej na 14,6 m z tarasem widokowym nakrytym namiotowym daszkiem, wykonana z betonu i pustaków wypełnionych szlamem. W przyziemiu wieża była rozbudowana o bufet-schron, zbudowany na planie kwadratu. Powstała w 1927 r. W 1934 r. nadano jej imię Paula von Hindenburga. Na zboczu góry znajdują się pozostałości obiektów do załadunku i transportu kamienia z pobliskiego kamieniołomu.

W ramach projektu unijnego 19.10.2018 r. nowa wieża widokowa została ponownie oddana do użytku. W pobliżu znajduje się dawny kamieniołom. Biegnie tam zielony szlak turystyczny. Wieża w miejscowości Świerki, podobnie jak jej pierwowzór, ma taras widokowy na wysokości 15 m (wieża wysoka na 17m), na szczyt prowadzi 50 schodów, a do jej odbudowy użyto podobnych materiałów. Do wieży można dojść trzema szlakami turystycznymi: czerwonym od wsi Świerki (gdzie znajduje się parking), zielonym od stacji kolejowej Świerki Dolne (strome podejście) i niebieskim z Ludwikowic Kł. (trasa najdłuższa, ale bardzo malownicza).

Budowla na Włodzickiej Górze jest jedną z kilku wież widokowych w Sudetach Środkowych. Inne znajdują się na: Górze Świętej Anny, Górze Wszystkich Świętych, Grodziszczu, Kalenicy, Wielkiej Sowie oraz w Suszynie.

Włodzicka Góra jest najwyższym szczytem Wzgórz Włodzickich, położonych w Sudetach Środkowych. Ma wysokość 757 m n.p.m. Wzniesienie to znajduje nad miejscowością Świerki. Na jego szczycie, w 2018 roku, w ramach projektu pn. „Polsko-Czeski Szlak Grzbietowy – Część Wschodnia”, powstała wieża widokowa, która została odbudowana na gruzach pierwszej wieży, wybudowanej w 1927 roku. Użyte materiały oraz obecny wygląd wieży nawiązują bezpośrednio do pierwowzoru. Wieża liczy sobie ponad 17 metrów, zaś na wysokości 15 metrów znajduje się taras widokowy, który jest w stanie pomieścić 10 osób. Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na Góry Sowie, z Wielką Sową, Małą Sową i Włodarzem, nieco dalej zobaczymy niektóre szczyty Gór Wałbrzyskich oraz pasma Gór Suchych. Bezpośrednio przy wieży przygotowano dla turystów palenisko oraz ławy do siedzenia. Obiekt otwarty jest dla zwiedzających przez 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę. Dla turystów-kolekcjonerów w wieży została umieszczona specjalna, pamiątkowa pieczątka. Aby dostać się na szczyt Włodzickiej Góry można skorzystać z wytyczonych szlaków:

zielonego, który prowadzi od stacji PKP Świerki Dolne – jest to trasa najkrótsza ze stromym odcinkiem do pokonania (ok. 2 km)
czerwonego, prowadzącego z Ludwikowic Kłodzkich, przez Pardelówkę, Świerki do Rozdroża pod Włodzicką Górą – trasa nieco dłuższa i łatwiejsza, niż poprzednia (ok. 8 km).

Źródło: wikipedia.pl / euro-glacensis.cz

Zaktualizowano 3 lata temu

Dane teleadresowe

57-451 Świerki
place
50.625642, 16.433709Skopiowano do schowka
N50º37'32.311", E16º26'1.352"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Obniżenie Noworudzkie (Wzg. Włodzickie)

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.