Grupa Ukrzyżowania
Postument: Podstawa szeroka, złożona z trzech elementów. Dwa dolne schodki zwężają się w górze esowatym profilem. Górna część z lekko fazowanymi krawędziami, zwieńczona grubym, daszkowym gzymsem z ostrołukowym wygięciem od frontu. Od dołu gzyms zwęża się łukowo. Na froncie postumentu duża płycina o profilowanych krawędziach, prostokątna ale od góry wpisująca się w wygięcie gzymsu. W płycinie wizerunek Chrystusa modlącego się na Górze Oliwnej. Poza Chrystusem nie ma innych postaci. Ponad gzymsem ułożona gruba płyta stanowiąca podstawę dla figur i krzyża. Na frontowej krawędzi płyty inskrypcja: O CRUX AVE SPES UNICA
[Bądź pozdrowiony krzyżu, jedyna nadziejo]. Krawędź z napisem ma ozdobną fakturę.
Figury: U stóp krzyża cztery postacie. Przy prawym boku pochylona Matka Boża z rękami skrzyżowanymi na piersiach. Za nią św. Jan Ewangelista, spoglądający w górę, na krzyż, z ręką opartą na ramieniu Marii. Po drugiej stronie krzyża klęczy zrozpaczona Maria Magdalena z dłońmi splecionymi na lewym ramieniu. Ponad nią stoi Setnik w zbroi, z mieczem przy boku. Setnik wskazuje ręką na Chrystusa. Pod krzyżem stoi dzban przykryty szatami Chrystusa.
Krzyż: Krzyż prosty. Figura Chrystusa z otwartymi dłońmi. Kartusz INRI w układzie poziomym, w formie zwoju zawiniętego na belce krzyża.
Otoczenie: Krzyż stoi na placu, naprzeciw wejścia do kościoła pw. św. Piotra i Pawła. Podniesiony na trzech, schodkowo ułożonych płytach. Za krzyżem skwer, odgrodzony niskim, ceglanym murkiem.
Źródło: przydrozne.eu