Kopalnia Szklary









Kopalnia Szklary to wyjątkowe miejsce na mapie Dolnego Śląska, gdzie przez dziesięciolecia wydobywano rzadkie minerały i kamienie szlachetne. Dziś stanowi atrakcję turystyczną, zabierającą zwiedzających w podróż przez świat geologii i górniczych tradycji.
Jak dotrzeć do Kopalni Szklary?
Kopalnia zlokalizowana jest w miejscowości Szklary-Huta (woj dolnośląskie, powiat ząbkowicki). Jadąc z Wrocławia, docelowo 5 km przed Ząbkowicami Śląskimi. Wejście do Podziemnej Trasy Edukacyjnej w sztolni "Robert" zlokalizowane jest w centrum miejscowości Szklary-Huta i tuż przy drodze. Do sztolni prowadzą z drogi krajowej nr 8 odpowiednie banery.
Historia kopalni
Działała od XIX wieku do lat 90. XX wieku
Słynęła z wydobycia fluorytu, ametystów i innych minerałów
W 2012 roku udostępniona do zwiedzania jako podziemna trasa turystyczna
Atrakcje dla zwiedzających
Podziemna trasa turystyczna
Długość: około 500 m
Głębokość: do 30 m pod ziemią
Czas zwiedzania: ok. 1 godzina 45 minut
Kolekcja minerałów
Możliwość zobaczenia rzadkich okazów
Ekspozycja narzędzi górniczych
Warsztaty geologiczne
Zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych
Możliwość samodzielnego poszukiwania minerałów
Dlaczego warto odwiedzić?
Kopalnia Szklary to idealne miejsce dla:
Miłośników geologii i mineralogii
Rodzin szukających edukacyjnych atrakcji
Fotografów zainteresowanych unikatowymi formacjami skalnymi
Porada: Zaplanuj wizytę połączoną z innymi atrakcjami regionu, takimi jak Złoty Stok czy Kłodzko, by stworzyć idealny dzień pełen geologicznych odkryć.
Planując wycieczkę do Kopalni Szklary, przygotuj się na spotkanie z podziemnym światem pełnym barwnych minerałów i fascynującej historii górnictwa!
Kopalnia Szklary czynna jest w następujących godzinach:
- poniedziałek: nieczynne
- wtorek - niedziela: 10:00, 12:00 14:00 (ostatnie wejście)
Informacje praktyczne:
- Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika. Niezbędny sprzęt jak hełmy i latarki jest na miejscu.
- Trasa przystosowana dla rodzin z dziećmi
- Parking niestrzeżony dla autobusów - tuż przy drodze nr 8.
- Parking niestrzeżony dla mini busów i samochodów osobowych - przed wejściem do sztolni.
- Z uwagi na niską temperaturę w sztolni (ok +8 stopni) zaleca się ciepłą odzież i pełne obuwie.
- Maksymalna ilość uczestników na jednym wejściu to 30 osób. Minimalny wiek uczestnika / turysty to ukończony 4 – ty rok życia.
- Podziemna Trasa posiada status Rezerwatu Geologicznego – Prawem Chronionego. Z tego tytułu uczestników obowiązuje całkowity zakaz dotykania skał i minerałów występujących na trasie.
- Fotografowanie jest dozwolone.
- Obowiązuje zakaz filmowania.
Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach. Jest taka osada na Dolnym Śląsku, która zwie się Szklary Huta. Należy ona do jednego z pięciu miejsc w świecie, gdzie występują półszlachetne kamienie, takie jak przepiękne zielone Chryzoprazy, mlecznobiałe Opale i o kakaowym zabarwieniu Karneole. Lubował się w nich ogromnie król Prus - Fryderyk II Wielki. Dzięki niemu Chryzopraz nazwano "Dolnośląskim Zielonym Złotem" i wykorzystywano go w jubilerstwie. W 1893 roku uruchomiona zostaje tutaj kopalnia rud Niklu i półszlachetnych w/w kamieni. W roku 1914 otwarto kolejną sztolnię - sztolnię "Robert" (Robert Stollen), w której to funkcjonuje Podziemna Trasa Edukacyjna.
Złoże rud niklu w Szklarach zostało odkryte dopiero w końcu XIX wieku, ale już w XVIII wieku prowadzone były tu roboty górnicze w poszukiwaniu chryzoprazu ? minerału ówcześnie bardzo cenionego i należącego do kamieni szlachetnych. W średniowieczu należał on do poszukiwanych talizmanów i uchodził za medykament leczący wady wzroku. W wieku XVII i XVIII jego popularność szczególnie wzrosła, umieszczany był w insygniach królewskich w sąsiedztwie brylantów, pereł i innych cennych kamieni. Chryzopraz śląski zobaczyć można w British Museum w Londynie (zdobi tabakierę) oraz w kaplicy katedralnej na Hradczanach w Pradze, w moskiewskim skarbcu kremlowskim zdobi medalion z tabakieą?. Chryzoprazy o największym stopniu czystości używane były w jubilerstwie, gorsze okazy służyły do wyrobów galanterii artystycznej, naczyń liturgicznych i pamiątek. Odmiany nieco zanieczyszczone, lekko spękane wykorzystywane były jako elementy okładzinowe do mebli i posadzek.
Na terenie opisywanego obiektu powszechnie występują inne cenne minerały takie jak: opal, chalcedon, magnezyt, sporadycznie znaleźć można kwarc oraz pimelit, schuchardyt i aerolit niklowy.
Źródło: kopalniaszklary.pl