Pałac w Szreniawie
1907/A z 12.04.1983



Pałac w Szreniawie to zabytkowa budowla, potocznie nazywana willą, położona w malowniczej wsi Szreniawa w województwie wielkopolskim. Wzniesiony w latach 1852-1853 przez Herrmanna Bierbauma, właściciela ówczesnego majątku, zaprojektowany został przez berlińskiego architekta Carla Heinricha Eduarda Knoblaucha w stylu historyzującym. Obecnie pałac jest integralną częścią Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie.
Historia Pałacu: Od Rezydencji do Muzeum
Pierwotnie pałac pełnił funkcję reprezentacyjnej rezydencji właścicieli majątku Szreniawa, znanego wówczas jako Marienberg. Interesującym odkryciem podczas remontu elewacji frontowej w 1991 roku była data „1845” oraz nazwisko „Klempner”, co sugeruje możliwość wcześniejszego ukończenia części prac budowlanych.
Po II wojnie światowej pałac pełnił różne funkcje, m.in. mieściła się tu Szkoła Podkuwaczy Koni, biura, stołówka oraz sala szkoleń dla pracowników Państwowych Nieruchomości Ziemskich. Następnie był częścią Kombinatu Państwowych Gospodarstw Rolnych w Konarzewie.
W 1963 roku rozpoczęto gruntowny remont i adaptację pałacu na potrzeby powstającego Muzeum Rolnictwa, które zostało otwarte 29 sierpnia 1964 roku. W pałacu ulokowano siedzibę dyrekcji muzeum. W 1986 roku przeprowadzono reorganizację wnętrz, dostosowując je do funkcji wystawienniczych. Kolejne remonty elewacji i wnętrz miały miejsce w latach 90. XX wieku oraz w 2004 roku, a w latach 2008-2010 przeprowadzono kapitalny remont dachu.
Współczesność: Ekspozycje i Możliwość Noclegu
Obecnie Pałac w Szreniawie jest ważną częścią Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. W jego wnętrzach można podziwiać ekspozycje stałe prezentujące wnętrza pałacowe z czasów dwudziestolecia międzywojennego, przybliżające atmosferę życia ówczesnej elity. Jedno z pomieszczeń pełni funkcję sali konferencyjnej, a na poddaszu znajdują się pokoje gościnne oferujące możliwość noclegu.
Architektura i Opis
Pałac w Szreniawie został wzniesiony w stylu historyzującym z cegły i otynkowano, z wyjątkiem partii cokołowej. Przy reprezentacyjnym wejściu pierwotnie znajdowały się dwa leżące jelenie z brązu (niezachowane). Od strony parku zaprojektowano niewielki taras. Boczne wejście prowadzi na klatkę schodową.
Pałac w Szreniawie to idealne miejsce dla:
- Miłośników historii architektury i zabytkowych rezydencji.
- Turystów zwiedzających Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie.
- Osób zainteresowanych wnętrzami pałacowymi z okresu międzywojennego.
- Organizatorów konferencji i szkoleń poszukujących unikatowej lokalizacji.
- Gości planujących nocleg w historycznym obiekcie.
Źródło: wikipedia.pl