Brama Krakowska w Szydłowie

Nr w rejestrze zabytków:
793 from 16.09.1972
Data powstania obiektu: XIV-XVI w.

Istniały onegdaj w Szydłowie trzy bramy strzegące dostępu do grodu. Do dziś przetrwała tylko jedna - Krakowska.

W północnej części miasta, nieopodal kościółka św. Ducha znajdowała się Brama Opatowska. Doprowadzona do ruiny, wystawiona została w poł. XIX wieku na licytację. Niestety, odwrotnie jak w przypadku murów, na bramę nabywca się znalazł. Budowlę w całości rozebrano. Komisja powołana na potrzeby licytacji ustaliła, iż brama zawiera 100 "siągów" kamienia (1 siąg to wg tejże komisji - 3 łokcie szer., 3 dł. i 1,5 wys. wartości 15 gr). Podobny los spotkał Bramę Wodną, jednak nie wiadomo, kiedy to nastąpiło.

Brama Krakowska swój obecny wygląd zawdzięcza renowacji i częściowej rekonstrukcji w 1946 r. i stanowi jeden z najwartościowszych przykładów rozwinięcia średniowiecznego systemu obronnego. Główny zrąb bramy jest XIV-wieczny, górne kondygnacje przerobione w stylu renesansu w pocz. XVI w.; posiada attykę i dwie koliste wieżyczki. Między wnękami tej kondygnacji znajdują się dwa prostokątne okienka, zaś w półkolistych wnękach attyki - cztery strzelnice. Kamienne schody umieszczone w zachodniej ścianie prowadziły na chodnik straży w murach obronnych. Wysunięta do przodu część bramy posiada sklepiony łuk, w którym umieszczona była żelazna brona służąca do zamykania bramy od wewnątrz. Z nią łączył się most zwodzony. Z zewnątrz brama posiadała zamknięcie w postaci dębowych wierzei. Kwadratowe przedbramie - wysunięte na zewnątrz i połączone z bramą właściwą tzw. "szyją" dodatkowo broniło wejścia, chroniąc istniejący tu, podnoszony na łańcuchach zwodzony most.

W 2011 roku Bramę Krakowską wraz ze znacznym fragmentem murów obronnych odnowiono przy współfinansowaniu z funduszy europejskich.

Źródło: szydlow.pl

Zaktualizowano 2 lata temu

Dane teleadresowe

Kazimierza Wielkiego 10
28-225 Szydłów
place
50.590057, 21.001361Skopiowano do schowka
N50º35'24.205", E21º0'4.9"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Militaria To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.