Pałac Sanguszków w Gumniskach

Nr w rejestrze zabytków:
A-55 z 19.11.1968
Aktualna funkcja: Siedziba Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie
Data powstania obiektu: 1799 r.

Pałac Sanguszków – otoczona parkiem dawna rezydencja magnacka Sanguszków, ostatnich właścicieli Tarnowa, znajdująca się w tarnowskiej dzielnicy Gumniska. Oprócz pałacu i parku do rejestru zabytków wpisano: oficynę, spichrz oraz dwa budynki administracyjne. Siedziba Zespołu Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych w Tarnowie.

Lokalizacja

Zespół pałacowo-parkowy położony jest w Gumniskach, w południowo-wschodniej dzielnicy Tarnowa. Znajduje się po południowej stronie ulicy Braci Saków, na wschód od wiaduktu kolejowego na linii nr 91.

Architektura

  • Pałac

Pałac w obecnym kształcie to budowla zbudowana na planie litery C, posiada cechy architektury klasycystycznej z elementami eklektycznymi. Do zachodniego skrzydła pałacu przylega neogotycka kaplica, elewację po stronie południowo-zachodniej wykonano w stylu neorenesansowym. Dwupiętrowe skrzydło wschodnie i jednopiętrowe skrzydło zachodnie łączy jednopiętrowa węższa przewiązka z portykiem kolumnowym przed podjazdem od strony północnej. Cztery doryckie kolumny i dwa murowane słupy podpierają taras nad wejściem. Wejście główne prowadzi do obszernego holu ze sklepieniem kolebkowym. Znajduje się tutaj neorenesansowy marmurowy kominek, który zdobi popiersie Tadeusza Kościuszki autorstwa Jerzego Popiela z 1946. Rezydencja, w części podpiwniczona, jest budowlą dwutraktową, a częściowo z trzytraktowym układem pomieszczeń. W skrzydle zachodnim znajduje się dawna sala balowa, z kolumnami i klasycystyczną dekoracją stiukową. W niektórych pomieszczeniach na parterze zastosowano sklepienia żaglaste.

  • Posąg Merkurego

Wykonany z brązu posąg Merkurego stoi na tarasie po południowej stronie pałacu. Przedstawia sylwetkę nagiego posłańca bogów unoszącego się tchnieniem wiatru. Posąg jest kopią rzeźby Giambologny. Oryginał, pochodzący z 1580 roku, znajduje się w Palazzo del Bargello we Florencji.

  • Oficyna

Stojąca przy pałacu murowana oficyna z XVIII wieku, z dobudowanym później skrzydłem, zbudowana jest w formie dworku z dwukolumnowym portykiem od frontu. Parterowy, podpiwniczony budynek ma dwutraktowy układ pomieszczeń. Czterospadowy dach, z lukarnami w kształcie wolego oka, pokryty jest dachówką.

  • Park

Rozległy park Sanguszków usytuowany jest na łagodnych stokach wzgórza pałacowego. Od strony północnej park zachował styl krajobrazowy. W starodrzewie dominują rodzime gatunki drzew liściastych i iglastych, z domieszką gatunków egzotycznych (m.in. tulipanowce, platany, sosny wejmutki). Platan klonolistny rosnący przed pałacem, będący pomnikiem przyrody, jest najgrubszym drzewem w Tarnowie. Na stoku, po południowej stronie pałacu, usytuowano dwupoziomowy ogród w stylu włoskim. Na środku ogrodu znajduje się, wyremontowana w 2020 roku, fontanna. Kamienne schody prowadzą na taras przed pałacem. Południowo-zachodnia część parku ma charakter leśny.

Źródło: wikipedia.pl

Zaktualizowano 11 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Sanguszków 28
33-100 Tarnów
place
50.00533147480299, 21.007055163797762Skopiowano do schowka
N50º0'19.193", E21º0'25.399"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.