Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Wszechświata w Pniowcu
Parafia Matki Boskiej Królowej Wszechświata w Tarnowskich Górach-Pniowcu − należy do diecezji gliwickiej (dekanat Tarnowskie Góry).
Ulice należące do parafii
Borówkowa, Chemików, Edukacji Narodowej, Jagodowa, Kanałowa, Okrężna, Poczty Gdańskiej, Siwcowa, Szczytowa, Świerkowa, Westerplatte, Zakładowa, Zalewisko, Żwirowa
Źródło: wikipedia.pl
Osada Pniowiec znajduje się ok. 5 km od Tarnowskich Gór, stanowiąc obecnie ich dzielnicę. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 15 kwietnia 1415 roku. Na mocy biskupiego dokumentu erygowano parafię w Starych Tarnowicach, a tutejsza osada weszła w skład nowej parafii. Miejscowość początkowo należała do dziedziców Starych Tarnowic, później zaś stanowiła własność hrabiów Henckel von Donnersmarcków z Nakła Śląskiego. Jak niemal na całej ziemi bytomsko- tarnogórskiej, również i na polach pniowieckich drążono szyby kopalniane w poszukiwaniu rud metali. W drugiej połowie XVI wieku naliczono ich tutaj 92. W 1883 roku wieś zamieszkiwało 491 osób, zaś w 1926 roku w 143 domach było ich już 1085.
Mieszkańcy Pniowca od dawna snuli plany budowy własnego kościoła, a przynajmniej większej kaplicy. Od 1887 roku zostali przypisani do nowej parafii w Rybnej – Strzybnicy. Stosowne starania podjął w okresie powojennym ks. proboszcz Kasperczyk ze Strzybnicy. W 1956 roku wydzierżawiono na potrzeby posługi duszpasterskiej dwie duże sale o powierzchni 178 m2 od Pawła i Heleny Hakubów, którzy już wcześniej sporadycznie użyczali pomieszczeń w celu
sprawowania okolicznościowych nabożeństw (pierwsze odbyło się 24 maja 1955 roku). Pomieszczenia zaadaptowano na salkę katechetyczną i kaplicę pw. Matki Boskiej Królowej Wszechświata, za które płacono corocznie czynsz.
30 listopada 1957 roku, pod przewodnictwem ks. proboszcza Teodora Gałązki, zebrał się po raz pierwszy Komitet Budowy Kościoła w Pniowcu, a w 1972 roku przybył do parafii pierwszy duszpasterz – ks. Jerzy Goppek. Kapelan zamieszkał w budynku Hakubów i rozpoczął żmudną procedurę uzyskania stosownych zezwoleń. 15 marca 1981 roku erygowano przy kaplicy stację duszpasterską (lokalię), a po jej państwowym zatwierdzeniu lokalia stała się samodzielną parafią.
Po zrywie solidarnościowym zrodził się pomysł przeniesienia starego kościoła z Miasteczka Śląskiego. Władze administracyjne nie wydały jednak zgody, ale 30 czerwca 1981 roku udzieliły pozwolenia na budowę nowego kościoła. Projek- tantem nowej świątyni został architekt A. Szendzielorz. Kamień węgielny położono w 1982 roku. Kościół zbudowano w ciągu 18 miesięcy, a jego uroczystego poświę- cenia dokonał biskup katowicki Herbert Bednorz 25 września 1983 roku. Tego też dnia odprawiono w kościele pierwszą uroczystą Mszę św. Ks. Jerzy Goppek postarał się o potrzebny sprzęt i paramenty liturgiczne. W 1984 roku nowym proboszczem parafii został ks. Józef Czwienczek. W tym samym roku rozwiązano umowę dzier- żawy dawnych pomieszczeń, a dwa lata później wybudowano probostwo według planów dostarczonych przez COSB Inwestprojekt z Warszawy.
Źródło: kuria.giwice.pl