Data powstania obiektu: 2006 r.
Opis

Żywe Muzeum Piernika w Toruniu – interaktywna placówka muzealna, pierwsza tego typu w Europie, założona przez Elżbietę i Andrzeja Olszewskich w 2006 roku, w której odbywają się pokazy połączone z warsztatami historycznego wypieku piernika.

Muzeum znajduje się w południowej części Zespołu Staromiejskiego, przy ul. Rabiańskiej 9, w sąsiedztwie Hotelu Retman i Galerii Sztuki Wozownia.

Charakterystyka
Muzeum Piernika jest placówką interaktywną: w zrekonstruowanej XVI-wiecznej piekarni odbywa się produkcja pierników według starych receptur i przy użyciu tradycyjnych narzędzi. Goście odwiedzający muzeum nie tylko mogą obejrzeć sposób wyrobu korzennych wypieków, ale przede wszystkim sami wziąć udział w procesie jego powstawania -- samodzielnie przesiać mąkę, utłuc przyprawy czy wyrobić ciasto. Pieczenie toruńskiego ciasta odbywa się w tradycyjnych drewnianych formach. Przewodnikiem po muzeum jest mistrz piernikarski oraz wiedźma Korzenna.

Od 2014 roku muzeum powiększyło swój program o nową wystawę przedstawiającą manufakturę z przełomu XIX/XX wieku. Każdy odwiedzający może zobaczyć tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika (i samodzielnie wprawić je w ruch), zabytkowy piec i największą w Europie kolekcję woskowych form. Największą atrakcję tego pokazu jest warsztat dekorowania pierników lukrem.

Cechą charakterystyczną Muzeum Piernika jest niekonwencjonalny sposób prowadzenia pokazów, do których angażowana jest duża liczba gości, a historia piernika opowiadana jest językiem stylizowanym na staropolski ze swadą i z humorem.

Zarządzającymi muzeum są Elżbieta Olszewska oraz Andrzej Olszewski

Nagrody i wyróżnienia

  • Pomysł na stworzenie Muzeum Piernika został nagrodzony przez Fundację Bankową im. L. Kronenberga, która w 2006 przyznała założycielom laury w II edycji konkursu Miniprzedsiębiorca Roku
  • W 2008 roku w konkursie zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną muzeum otrzymało Certyfikat „Produkt Turystyczny Roku 2008”
  • W 2012 roku w konkursie National Geographic Traveler Muzeum Piernika zostało uznane jednym z 7 Nowych Cudów Polski
  • W 2015 roku Żywe Muzeum Piernika zostało odznaczone Certyfikatem Jakości serwisu TripAdvisor.
  • Żywe Muzeum Piernika zostało mianowane przez The Huffington Post jednym z miejsc na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć w 2015 roku
  • W 2016 roku Żywe Muzeum Piernika znalazło się wśród 10 najciekawszych muzeów w Polsce według rankingu Pascala, "Pomysł na Polskę" - to jedyna wyróżniona placówka z Torunia
  • W 2017 roku w konkursie zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną muzeum otrzymało Złoty Certyfikat „Produkt Turystyczny Roku 2017"
  • 2019 - nagroda Symbol Polskich Obiektów Turystycznych 2019
  • 2020 - Złota Pinezka za największą ilość pozytywnych opinii (Google Polska)

Źródło: wikipedia.pl

Ciekawostki

W 2016 roku Żywe Muzeum Piernika ustanowiło Rekord Polski w największym sercu z piernika. Serce liczyło 12 m2 i ważyło 238 kg. W biciu rekordu uczestniczyli także mieszkańcy Torunia, którzy wypiekali ciasto, oblewali je czekoladą a na końcu pomogli skonsumować ten ogromny korzenny wypiek.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Rabiańska 9
87-100 Toruń
place
53.008586400000006, 18.6047888Skopiowano do schowka
N53º0'30.911", E18º36'17.24"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Atrakcje dla dzieci
Miejsce/obiekt posiadające w swojej ofercie atrakcje dla dzieci (np. kąpieliska, parki rozrywki, sale zabaw itp.).
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji