Muzeum Dziedzictwa Kościelnego w Tumie
W dawnej organistówce parafii pw. NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie przy Archikolegiacie powstało unikatowe, przykościelne muzeum pn. „Bezcenne Miejsce - Muzeum Dziedzictwa Kościelnego”. Znalazły się w nim eksponaty, przybliżające historię kościoła. 16 października 2019 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum, w którym uczestniczyli biskup łowicki Andrzej Dziuba i wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk.
Na pomysł utworzenia niewielkiego muzeum wpadła Rada parafialna. Muzeum, oprócz kościelnego dziedzictwa będzie też propagować historię i dorobek kulturalny ziemi tumskiej. Jedna z sal jest poświęcona tradycji ludowej. W muzeum mają być też organizowane wydarzenia kulturalne i edukacyjne.
Muzeum kościelne w Tumie istniało do 1939 r. i posiadało wiele cennych zbiorów. Budynek w czasie II wojny światowej był siedzibą wartowników niemieckich. Obecne Muzeum jest pierwszą taką jednostką działającą przy kościele parafialnym w diecezji łowickiej. Jak zauważył proboszcz parafii ks. Piotr Nowak takie małe muzea przykościelne działają już w wielu krajach, np. we Włoszech lub Hiszpanii.
Archikolegiata w Tumie jest największym kościołem romańskim w Polsce. Odbyło się tu kilkadziesiąt synodów kościelnych, uznawanych za pierwsze polskie sejmy. Kościół był siedzibą arcybiskupów do XVIII w. i pozostawał pod opieką królów polskich. W 1967 r. prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i arcybiskup krakowski Karol Wojtyła prowadzili tu uroczystości kończące Millenium Chrztu Polski.
Źródło: lodzkie.pl