Park Kuracyjny w Ustroniu
Park Kuracyjny został założony w 1869 r. na terenie wcześniej wykorzystywanym przez ówczesną hutę do składowania żużla. Po uporządkowaniu terenu posadzono kilka gatunków drzew i ozdobnych krzewów oraz wytyczono alejki spacerowe. W parku odbywały się dwa razy w tygodniu koncerty orkiestry hutniczej.
W latach 2009-2010 przeprowadzona została rewitalizacja parku. Główna aleja oraz alejki boczne zostały utwardzone kolorową kostką betonową, zainstalowano nowoczesne oświetlenie oraz urządzono ogródek zabaw dla dzieci. Przed głównym wejściem do parku wyeksponowany został dużych rozmiarów niewytop, tzw. wilk z dawnego wielkiego pieca hutniczego znajdującego się tutaj w latach 1772-1897. Natomiast na końcu parku w 1976 r. wzniesiony został amfiteatr o powierzchni około 12500 m kw. Scena amfiteatru jest szeroka na 17 m i głęboka na 12 m. Posiada zadaszoną scenę oraz widownię, która może pomieścić 2800 osób.
Na terenie parku oprócz ozdobnych krzewów rośnie kilka gatunków drzew. Najbardziej okazałe to: buk zwyczajny o obwodzie pnia wynoszącym 205 cm, dąb szypułkowy o obwodzie 230 cm czy kasztanowiec o obwodzie 220 cm. Ozdobą parku są również rzeźby wykonane w drewnie przez artystów podczas odbywających się w amfiteatrze międzynarodowych plenerów rzeźbiarskich.
Park jest chętnie odwiedzany nie tylko przez kuracjuszy uzdrowiska i turystów, ale także przez mieszkańców Ustronia. Pierwotnie był własnością Komory Cieszyńskiej, obecnie jest własnością miasta.
Źródło: polskaniezwykla.pl