Jeziorko Daisy (Jezioro Zielone)
Jeziorko Daisy (Jezioro Zielone), które otrzymało potoczną nazwę "Daisy" jest jeziorem powstałym przez zalanie wyrobiska wapiennego, położonym na stokach Witosza (483 m n.p.m.), na Pogórzu Wałbrzyskim. Jeziorko Daiys jest główną atrakcją turystyczną rezerwatu Jeziorko Daisy. Powierzchnia – 0,66 ha. Głębokość – 23 m.
Jezioro powstało w 1870 roku po eksploatacji górnodewońskich wapieni rafowych. Skały te stanowią obiekt zainteresowania geologów oraz paleontologów badających znajdowane tam skamieniałości korali, ramienionogów i liliowców. Powstały one w płytkim i ciepłym morzu. Po raz pierwszy przebadano je naukowo w 1831 i od tego czasu były tematem licznych opracowań. Jednym z pierwszych badaczy tego kamieniołomu był polski przyrodnik i podróżnik Władysław Dybowski, który opublikował opis tutejszych koralowców w roku 1873. Nazwa jeziorka pochodzi od księżnej Daisy von Pless, ostatniej właścicielki Książa, która szczególnie upodobała sobie to miejsce. Zaadaptowała również jeden z wapienników na basztę i urządziła tam izbę myśliwych. Kształt jeziorka zbliżony jest do elipsy. Jeziorko otacza las mieszany, w pobliżu występują pomniki przyrody oraz rośliny zielne chronione, takie jak konwalia leśna, wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka, zawilec. Leży ono na szlaku zielonym (zamków piastowskich) i żółto-niebieski-żółtym (Ułanów Legii Nadwiślańskiej).
W 1954 r. ustalono urzędowo polską nazwę Jezioro Zielone. Przed 1945 r. jezioro nosiło niemiecką nazwę Daisy-See.
Źródło: wikipedia.pl
Do Jeziorka Daisy prawdopodobnie najszybciej można dostać się z Witoszowa (niebieski szlak), to ok. 2,5 km drogi. Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu przy dworze w Witoszowie. Zamiast wracać do samochodu tą samą drogą, można wybrać powrót czerwonym szlakiem, do któego trzeba będzie się dostać kawałek leśną ścieżką. Ta droga powrotna jest nieco dłuższa - ok. 3 km.
Szlaki turystyczne przebiegające w pobliżu Jeziorka Daisy:
- szlak turystyczny zielony – Szlak Zamków Piastowskich
- szlak turystyczny żółto-niebieski – Szlak Ułanów Legii Nadwiślańskiej
Źródło: wikipedia.pl