Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
A-4252 z 30.04.1993 i 19.05.2003
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powołano w 1991 roku, powstało na bazie zbiorów dawnego Powiatowego Domu Kultury i prowadzonej pod jego egidą Izby Regionalnej w Ogonkach. Od 2006 roku MKL jest jednostką samorządu województwa warmińsko-mazurskiego. Mieści się w zabytkowym budynku z pierwszej połowy XVIII w.
Działania placówki koncentrują się na kulturze ludowej grup etnicznych i narodowościowych zamieszkujących Polskę północno-wschodnią. Gromadzone są tu muzealia z obszaru Mazur, Warmii oraz z terenów macierzystych dzisiejszych mieszkańców tego regionu. W zbiorach znajdują się przedmioty codziennego użytku, sprzęt gospodarczy, tkaniny i odzież, akcesoria obrzędowe, rękodzieło, sztuka ludowa. Wśród nich wyróżniają się obrazy Tymoteusza Muśki, rzeźby Stanisława Cierniaka, Aleksandra Słomińskiego, Jana Girwidza, Stanisława Reka oraz bogata kolekcja unikalnych pisanek, wycinanek, kwiatów z tkanin i bibułki.
Obok zabytków etnograficznych w zbiorach muzeum znajdują sie też zabytki historyczne i archeologiczne.
Z muzeum sąsiaduje Park Etnograficzny nad Węgorapą. Eksponowane są tutaj m.in. tradycyjne budowle mazurskie – drewniane chaty z Krzyżewa (pow. ełcki) i Woźnic (pow. mrągowski), drewniana remiza z Ołownika i szachulcowa kuźnia z Zabrostu Wielkiego (pow. węgorzewski) oraz murowany dom z Węgorzewa. W skansenowskich pomieszczeniach działają pracownie rękodzielnicze: tkacka, plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych, nowoczesna pracownia garncarska. Prowadzone są tu zajęcia i szkolenia rękodzielnicze dostosowane do wieku i umiejętności kursantów (lekcje muzealne, zielone szkoły, kursy zawodowe).
Muzeum prowadzi badania naukowe, współpracując między innymi z ośrodkami akademickimi w Toruniu, Warszawie, Wrocławiu oraz muzeami i placówkami badawczymi w kraju i za granicą. Organizuje konferencje i seminaria naukowe oraz popularno-naukowe. Działa tu biblioteka naukowa gromadząca różnojęzyczne publikacje etnograficzne, historyczne, archeologiczne.
MKL jest organizatorem cyklicznego, największego i najstarszego wśród tego typu wydarzeń w regionie Międzynarodowego Jarmarku Folkloru (zawsze w pierwszy weekend sierpnia).
Źródło: wikipedia.pl