Kopalnia Soli "Wieliczka"
A-580 z 2 kwietnia 1976
Kopalnia Soli "Wieliczka" znajduje się 10 km od centrum Krakowa przy trasie E40.
Z Dworca Głównego w Krakowie do kopalni można dojechać:
- pociągiem podmiejskim (do stacji Wieliczka Rynek) rozkład jazdy
- autobusem linii 304 (kursuje z okolic Galerii Krakowskiej ? ul. Kurniki; należy wysiąść na przystanku Wieliczka Kopalnia Soli) rozkład jazdy
Z okolic Dworca Głównego PKP w Krakowie, przystanków przy ul. Pawiej i ul. Dietla (skrzyżowanie ul. Dietla i Starowiślnej) do Wieliczki co kilkanaście minut kursują minibusy (kierunek Wieliczka Rynek; należy wysiąść na przystanku przy skrzyżowaniu ul. Dembowskiego z ul. Daniłowicza).
Powrót do Krakowa z okolic kopalni:
- pociągiem podmiejskim (ze stacji Wieliczka Rynek) rozkład jazdy
- autobusem linii 304 (przystanek Wieliczka Kopalnia Soli przy ul. Dembowskiego) rozkład jazdy
- minibusami (odjazd z przystanku przy skrzyżowaniu ul. Dembowskiego z ul. Daniłowicza w kierunku centrum Wieliczki)
Kasy biletowe znajdują się w budynku nadszybia szybu Daniłowicza (w sezonie turystycznym grupy zorganizowane kupują bilety w kasach usytuowanych na zewnątrz, w pobliżu szybu Daniłowicza).
W budynku nadszybia szybu Daniłowicza, gdzie rozpoczyna się zwiedzanie znajduje się również poczekalnia, kawiarnia i sklep z pamiątkami (sklep ?Żupnik?). Pamiątki i publikacje dotyczące kopalni można nabyć również w pozostałych sklepach kopalni na powierzchni, jak również pod ziemią. W okresie letnim zapraszamy do kawiarnianego ogródka tuż obok szybu Daniłowicza.
Prawie wszystkie podziemne trasy rozpoczynają się w Szybie Daniłowicza, który znaleźć można w kompleksie budynków Kopalni Soli ?Wieliczka". Wyjątek stanowią Trasa górnicza i Tajemnice wielickiej kopalni, których zwiedzanie rozpoczyna się z Szybu Regis, położonego w samym Centrum Wieliczki.
Trasę Turystyczną w Kopalni Soli ?Wieliczka" tworzą 22 komory połączone chodnikami o łącznej długości ok. 2 km. Czas zwiedzania wynosi ok. 2 godzin.
Zwiedzanie kopalni odbywa się tylko w towarzystwie przewodnika. Grupa zwiedzających Trasę Turystyczna może liczyć maks. 35 osób, natomiast Trasę Geologiczną - do 10 osób.
Temperatura w kopalni przez cały rok jest stała i wynosi ok. 14°C. W kopalni obowiązują zwiedzających przepisy górnicze, które m.in. zakazują palenia tytoniu i używania otwartego ognia. Zaletą zwiedzania kopalni jest niezależność od pogody i pory roku, dlatego też szczególnie korzystny jest przyjazd w okresie jesienno-zimowym, gdy ruch turystyczny jest mniejszy.
W pawilonie obok wejścia do kopalni znajdują się bezpłatne toalety, również w trzech miejscach podczas zwiedzania można skorzystać z węzłów sanitarnych.
Przyjazd wycieczki zbiorowej powinien być wcześniej uzgodniony z Działem Organizacji Ruchu Turystycznego. Wcześniejsze zgłoszenie grupy jest konieczne ze względu na rezerwację przewodnika i czasu na zwiedzanie. Wycieczki nie zgłoszone przyjmowane są w miarę wolnych miejsc i muszą się liczyć z oczekiwaniem na wejście do kopalni.
Turyści indywidualni nie są zobowiązani do wcześniejszej rezerwacji, gdyż obsługiwani są na bieżąco. Oczekują, aż zgromadzi się grupa 35 osób (max. 60 minut).
INFORMACJE PRAKTYCZNE | |
Czas zwiedzania: | ok. 3h (wraz ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich) |
Temperatura wewnątrz: | 14-16 °C |
Długość korytarzy kopalni: | ok. 300km |
Długość ścieżki turystycznej: | ok. 2km |
Sposób zwiedzania: | pieszo z przewodnikiem |
Dostępność: | przez cały rok |
Trudności w zwiedzaniu: | brak |
Oświetlenie: | elektryczne |
Zalecany ubiór: | wygodne, sportowe obuwie i ciepła odzież latem |
Głębokość: | |
Uwagi: |
|
Organizator zwiedzania: | Szyb Daniłowicza Kopalnia Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna Sp. z o. o. ul. Daniłowicza 10 32-020 Wieliczka, Polska Szyb Regis Kopalnia Soli "Wieliczka" Trasa Turystyczna Sp. z o. o. Plac Kościuszki 9 32-020 Wieliczka, Polska |
TRASA TURYSTYCZNA
Trasa Turystyczna obejmuje najpiękniejsze komory i chodniki, podziemne kaplice i jeziorka w kopalni. Składają się na nią 22 komory połączone chodnikami o długości ok. 2 km, położone w rejonie szybu Daniłowicza od poziomu I (64 m głębokości) do poziomu III (135 m głębokości). Jest to szczególnie zabytkowy obszar kopalni, gdzie zachowały się wyrobiska obrazujące ewolucję metod eksploatacji soli i zabezpieczeń górniczych od XVII do XX wieku. Wspaniałe komory na Trasie Turystycznej oraz wyjątkowe obiekty sakralne i zabytki sztuki to główne walory, dla których warto zwiedzić wielickie podziemia.
SZYB DANIŁOWICZA
Szyb ten zgłębiono w latach 1635-1640, kiedy to zarządcą kopalni był Mikołaj Daniłowicz. W czasach administracji austriackiej szyb przemianowano na - Rudolfa, od imienia syna cesarza Franciszka Józefa l.
Początkowo służył wyłącznie do wyciągania na powierzchnię soli, od XIX wieku zaczął pełnić funkcję szybu komunikacyjnego dla urzędników salinarnych i przybywających coraz liczniej turystów. Na powierzchni, nad otworem szybowym pracował kierat konny - drewniana maszyna wyciągowa, która obudowana była charakterystyczną dla górniczych miast kletą. W 1874 roku, kierat zastąpiono maszyną parową, zmieniając również budynek nadszybia na murowany. Po II wojnie światowej zainstalowano maszynę wyciągową o napędzie elektrycznym. Szyb Daniłowicza był wielokrotnie przebudowywany i pogłębiany. Obecnie łączy on powierzchnię ziemi z poziomem VI kopalni (ok. 243 m głębokości). Posiada dwa przedziały: schodowy (drabinowy) i wyciągowy (dla windy).
Zwiedzający schodzą przedziałem schodowym, pokonując 378 stopni, do podszybia szybu Daniłowicza na poziomie I - Bono.
Kopalnia soli w Wieliczce należy do najciekawszych i najbardziej znanych obiektów turystycznych w Polsce. Każdy przyjeżdża tu, aby na własne oczy zobaczyć efekty blisko 900-letniej, podziemnej eksploatacji soli. Dla turystów z całego świata Wieliczka często jest symbolem Polski.
Wielicka kopalnia soli jest bezcennym zabytkiem kultury materialnej, którego światową rangę potwierdzono w 1978 roku wpisem na pierwszą Listę światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Do krajowego rejestru zabytków trafiła ona dwa lata wcześniej, natomiast w 1994 roku została uznana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Wałęsę za pomnik historii.
Kopalnia jest zespołem podziemnych wyrobisk poeksploatacyjnych, rozmieszczonych na poziomach od I do IX, zalegających na głębokości od 64 do 327 metrów. Znajduje się w niej ponad 300 km chodników i około 3000 komór o łącznej kubaturze ok. 7,5 mln m3. Za część zabytkową uznano ukształtowany na przestrzeni wieków zespół wyrobisk znajdujących się w centralnej części kopalni. Strefa ta obejmuje poziomy od I do V (4,5 mln m3 pustek). Jest to obszar szczególnie cenny, bowiem w jego skład wchodzą wyrobiska obrazujące ewolucję metod eksploatacji soli w poszczególnych okresach historycznych.
Wszystko zaczęło się ok. 13,5 miliona lat temu (w epoce miocenu), kiedy to rozpoczęła się krystalizacja soli rozpuszczonych w wodzie morskiej. Wytrącone z niej osady soli skał zwykle jej towarzyszących wypełniły obszar zwany Zapadliskiem Przedkarpackim. Następnie w wyniku intensywnych procesów tektonicznych, które wypiętrzyły m. in. Karpaty, osady formacji solonośnej zostały przesunięte i sfałdowane.
Złoże solne Wieliczki jest dwudzielne; górna jego część to złoże bryłowe, pod nim zalegają sole złoża pokładowego.
Eksploatacja soli trwała w Wieliczce nieprzerwanie od średniowiecza do 1996 roku. Zanim dotarto do złóż soli kamiennej, otrzymywano sól poprzez warzenie solanki ze słonych źródeł występujących na powierzchni. Tę metodę wytwarzania soli znano na tych terenach już około 3500 lat przed narodzeniem Chrystusa. W miarę wyczerpywania się zasobów powierzchniowych szukano solanki w głębi ziemi, kopiąc coraz głębsze studnie, aż natrafiono na pierwsze bryły soli kamiennej.
Od początku swego istnienia aż po rok 1772 wielicka kopalnia była częścią przedsiębiorstwa zwanego Żupami Krakowskimi i stanowiła własność książęcą a następnie królewską. W latach 1772-1918 Saliny (tak ówcześnie nazywano kopalnie soli) znajdowały się pod zarządem władz austriackich, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości stały się własnością Skarbu Państwa Polskiego.
Wielicka kopalnia soli jest obiektem turystycznym o światowej renomie. Była zwiedzana już w XV wieku, jednak rozwój turystyki w dzisiejszym tego słowa znaczeniu nastąpił na przełomie XVIII i XIX wieku. Wytyczono wtedy Trasę Turystyczną, a dla rejestru gości założono Księgi Zwiedzających. Od stuleci przyjeżdżają do wielickiej kopalni przywódcy państw, naukowcy i artyści. Każdego roku odwiedzają około 1 000 000 turystów w różnym wieku i ze wszystkich stron świata.
- Najgłębsza na świecie podziemna trasa turystyczna znajduje się w Kopalni Soli w Kłodawie na poziomie 650 m.
- W 2007 r pobito rekord Guinnessa w kategorii najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie.
- Wolańska A., Wieliczka. Zabytkowa kopalnia soli. Przewodnik, Wyd. Karpaty 2010,
- Sieradzka-Kasprzak J., Przewodnik po Polsce. Podziemne trasy turystyczne, Wyd.Daunpol.
Inne obiekty znajdujące się w:
Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni
- Kopalnia Soli "Bochnia"
- Kopalnia Soli "Wieliczka"
- Zamek Żupny w Wieliczce