Przełęcz Beskidek
Przełęcz Beskidek (czes. Beskydek, Beskydské sedlo) – przełęcz (684 m n.p.m.) w Paśmie Czantorii w Beskidzie Śląskim. Znajduje się w głównym grzbiecie wspomnianego pasma, którym biegnie granica polsko-czeska. Oddziela Wielką Czantorię (na północy) od Małego Soszowa (na południu).
Przełęcz Beskidek stanowi połączenie między dolinami potoków: Jawornika (dopływ Wisły) po stronie wschodniej i Strzelmy (dopływ Głuchówki) po stronie zachodniej. Jest najniższym punktem wododziału Wisły i Olzy (czyli i Odry) na południe od szczytu Czantorii.
Grzbietem przez przełęcz biegnie polski pieszy, znakowany kolorem czerwonym szlak turystyczny z Wielkiej Czantorii (0:45 h, z powrotem 1:20 h) na Soszów Wielki (0:40 h w obie strony) i dalej na Stożek Wielki (Główny Szlak Beskidzki). Równolegle do niego biegnie niebieski szlak czeski. Z przełęczy sprowadzają natomiast szlaki: czarny na polską stronę, do Wisły Jawornika (0:30 h, z powrotem 0:45 h) oraz zielony na stronę czeską, do Nydku (1:00 h, z powrotem 1:15 h).
Przez przełęcz biegnie wąska, leśna droga z Wisły Jawornika do Nydku. Do czasu ustanowienia granicy w 1920 r. (a i później również) stanowiła ona dość uczęszczane przejście, łączące obie miejscowości. Po II wojnie światowej na przełęczy funkcjonowało przejście małego ruchu granicznego Beskidek – Beskydek 21 grudnia 2007 r. w związku z wejściem Polski do strefy Schengen przestało ono funkcjonować.
Źródło: wikipedia.pl