Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojnowicach
A/293/10 z 19.02.2010
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego jest świątynią parafialną rzymskokatolickiej parafii pod tym samym wezwaniem, która należy do dekanatu Pietrowice Wielkie położonego na terenie diecezji opolskiej.
Otoczony zabytkowym parkiem z licznymi okazami starodrzewia wojnowicki kościół reprezentuje styl późnobarokowy. Wzniesiony pod koniec XVIII w., ale dwukrotnie poważnie przebudowany, posiada neobarokowe prezbiterium z transeptem oraz powstałą w latach 30. XX w. zakrystię. Świątynia została zbudowana na planie równoramiennego krzyża greckiego przez Raciborzan: budowniczego Franciszka Bolka przy współudziale mistrza ciesielskiego Franciszka Hubnera. Obiekt jest murowany z cegły, otynkowany i orientowany.
Wnętrze świątyni zdominowane jest przez XX-wieczny ołtarz główny, w którym wykorzystano klasyczne elementy z okresu budowy świątyni. Z pierwotnego, barokowego wystroju wnętrz, zachowały się także dwa przęsła nawy oraz trzecie, usytuowane od zachodu, w którym znajduje się chór i które stanowi jednocześnie podbudowę dla wieży. Wieża usytuowana jest w bryle korpusu i posiada w przyziemiu wąską kruchtę oraz hełm baniasty z latarnią. Wnętrze świątyni nakryte jest sklepieniem żaglastym na gurtach, spływającym na pilastry w typiejońskim, z dekoracją stiukową o motywach kampanuli. Chór muzyczny wsparty został na trzech zamkniętych półkoliście arkadach filarowych. Portal zamknięty półkoliście, flankowany pilastrami, zwieńczony jest uproszczonym belkowaniem, wydatnym gzymsem i ślepą balustradą. Na ścianie, za nawiązującym do klasycyzmu ołtarzem głównym, znajduje się szczególnie cenna barokowa grupa Ukrzyżowania pochodząca z XIX w. W konsolach po bokach ołtarza usytuowane są dwie XVIII-wieczne klasycystyczne rzeźby aniołów z kościoła Dominikanek w Raciborzu. Na uwagę zasługuje również klasycystyczna ambona, którą zdobi płaskorzeźba śś. Piotra i Pawła, a na baldachimie figury Chrystusa Dobrego Pasterza i aniołów. Drewniane lamusy z XVIII–XIX w. o konstrukcji zrębowej obrzucone są gliną.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Wojnowice, których nazwa wywodzi się prawdopodobnie od imienia Wojan, czyli żołnierz (które występowało już w XIII w.) były po raz pierwszy wzmiankowane w 1370 r. przez klasztor dominikanów w Raciborzu. Przypuszczać należy, że już wtedy był w wiosce kościół parafialny oraz proboszcz.
Wg innych przekazów nazwa pochodzi od imienia proboszcza „Waynersdorf”.
W rejestrze świętopietrza z 1447 r. parafia wyliczona jest w archiprezbiteracie raciborskim. Wzmianki o pierwszym drewnianym kościele pochodzą z 1377 r. Pierwszym proboszczem wojnowickiej parafii był zaś ks. Johannes von Waynerdorf.
Obecny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego został wzniesiony w latach 1793–1795 przez Raciborzan: budowniczego Franciszka Bolka przy współudziale mistrza ciesielskiego Franciszka Hubnera, za czasów proboszcza ks. Josepha Weyraucha. Po raz pierwszy świątynię przebudowano w 1913 r., ale druga z kolei przebudowa – przeprowadzona przez proboszcza ks. Johannesa Melzera w latach 1931–1932 – nadała mu obecny kształt. Wówczas do korpusu głównego kościoła dobudowano transept oraz nowe prezbiterium. Wtedy także stworzony został nowy ołtarz główny, przy czym przy jego budowie wykorzystano XVIII-elementy ołtarza pierwotnego, z czasów budowy świątyni.
Źróodło: peuk.fiiz.pl